Netatmo претставува анемометар што го претвора вашиот iPhone во мала метеоролошка станица

netatmo Постојат многу додатоци за iPhone, тоа не е тајна. Постои дури и алкотест, затоа нема да изненади никого што наскоро ќе видиме анемометар што ќе го трансформира iPhone во мала метеоролошка станица. Itе го лансира Нетатмо И тој ќе биде достапен за секој паметен телефон и, со него, outdoorубителите на отворено ќе можат да ја измерат брзината и насоката на ветерот.

Предлогот на Нетатмо е а домашен анемометар што користи технологија што не вклучува подвижни делови, но користи ултразвук и не бара одржување. Уредот е способен да обезбеди поточни пресметки од традиционалните решенија за мерење на ветерот и е поефикасен и посигурен во сите временски услови.

Информациите за воздушните струи се зачувуваат и се пренесуваат преку WiFi директно до апликацијата Метеоролошка станица Нетатмо. Собраните податоци, како што е температурата на областа, овозможуваат оваа мала станица да биде попрецизна со текот на времето. Уредот исто така може да ги анализира внатрешните и надворешните елементи на животната средина, како што се температура, влажност, атмосферски притисок, Емисии на СО2 y бучавата.

Предлогот на Нетатмо може да биде корисен за организираат активности на отворено или да знаете кога да ги наводнувате растенијата, бидејќи мерачот на дожд ја бележи количината на дожд на час и ги чува подолго време.

Анемометарот Netatmo ќе биде достапно за 99 € во средината на октомври. Цената не изгледа претерана ако земеме предвид дека на Амазон има мерачи за дожд за околу 10 € и многу поедноставни уреди за мерење на атмосферскиот притисок за околу 40 €. Ако требаше да купиме се што предлогот на Нетаммо прави одделно, сигурно ќе потрошевме повеќе пари и немаше да можеме да ги синхронизираме податоците со нашиот паметен телефон. Значи, ако сте некој што сака метеорологија, можеби овој анемометар е направен за вас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   ПЕРЕЗ АВЕНДАÑО АНТЕЛМО dijo

    Би било убаво ако следниот iPhone се вика iPhone 7