Новите iPhone-и 2019 ќе монтираат R1 сензор копроцесор наречен „Роуз“

нов чип Роуз во iPhone

Новите iPhone-и за 2019 година ќе монтираат нов R1 сензор копроцесор наречен „Роуз“. Apple веќе има нов ко-процесор со кодно име „Роуз“ и „Р1“. Овој нов чип, заедно со процесорот A13, ќе биде мозокот на следните iPhone-и што ќе ни ги покажат утре на Keynote.

Нејасно е дали името Роуз и Р1 е дел од лансираниот маркетинг за овој нов процесор или дали ќе одговара на шемата за нумерирање на чиповите од А-серијата, а Роуз на крајот ќе биде означен со Р13.

Како што е потврдено благодарение на внатрешната компилација на iOS 13, првата функција на копро Роуз е слична на копрското движење со серија М на Apple, дава податоци за iOS за локацијата на терминалот во вселената и каде се одвива. ако сте во движење, преземете ги овие пресметки во реално време до главниот процесор.

Досега сè изгледа исто, но новина е што Роуз управува со нови податоци за сензорите претходно необјавени. Тековниот копроцесор управуваше со податоци од компасот, жироскопот, акцелерометарот, барометарот и микрофоните. Новите сензори ќе бидат единица за мерење на инерција (IMU), нови карактеристики на Bluetooth 5.1, ултра широк опсег (UWB) и сензор за камера.

Со снимање на движење и оптичко следење, вие не само што ќе можете да го позиционирате уредот во вселената, туку исто така ќе позиционирате надворешни предмети, како што се претстојните копчиња на клучевите TAG на Apple, или да помагате во обработката на човечката оклузија на ARKit. Најверојатно, оваа Роуз ќе го замени копроцесорот за движење во серија М.

Важно е да се лоцираат ознаките на Apple

Новите податоци агол на пристигнување (AoA) и агол на поаѓање (AoD) што нуди Bluetooth 5.1 дозволете да ја знаете адресата на надворешен уред со Bluetooth, и комбиниран со други податоци, чипот R1 ќе даде многу прецизна локација на новите клучеви за тракери од Apple. Ова е важна новина во новиот iPhone, бидејќи сегашните, кои имаат само Bluetooth 5.0, нема да можат да се определат за такви податоци за локацијата.

Ова ќе значи дека Ако планирате да го купите Apple TAG за да ги лоцирате клучевите, размислете и за ажурирање на вашиот iPhone на новиот оваа година ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.