Нови HomePods за 2023 и 2024 година

Apple би бил подготвен за лансирање нов модел на HomePod кон крајот на 2023 година и мини освежување на HomePod во 2024 годинаспоред Марк Гурман.

По исчезнувањето на оригиналниот HomePod од каталогот на Apple, има многу гласини за нов модел на овој звучник кој наскоро би можел да ја види светлината. Па, Марк Гурман денес го потврдува тоа Apple може да го лансира овој нов HomePod на крајот на оваа 2023 година. И не само тоа, туку и ќе го ажурира HomePod mini со модел на почетокот на 2024 година, како дополнение на два други уреди чие лансирање сè уште нема да биде потврдено.

Новиот HomePod ќе биде повеќе сличен на оригиналниот HomePod отколку на HomePod mini, и по големина и по квалитет на звук. Срцето на овој нов звучник би бил процесорот S8, истиот што ќе го донесе следната Apple Watch Series 8 и истиот што би бил вклучен во новиот HomePod mini кој ќе ја види светлината малку подоцна, на почетокот на 2024 година. Кои други новости би можеле да вклучуваат овие HomePod?

Се зборува за новиот Bluetooth 5.2 како новитет за следните звучници на Apple. Да потсетиме дека лансирањето на нов LC3 кодек, кој би овозможил поквалитетен аудио пренос преку Bluetooth конекција. Иако овој кодек може да се користи во тековните уреди, за целосно искористување на неговиот потенцијал, неопходно е да се има Bluetooth 5.2, така што само уредите со овој би можеле целосно да ги искористат предностите на LC3. Дека Apple подготвува компатибилност со овој нов кодек донекаде е потврдено, бидејќи негови траги веќе се пронајдени во iOS 16, а исто така и во AirPods Max, па се чини сигурно дека сите нови уреди што ќе бидат лансирани оваа година ќе вклучуваат Bluetooth.

Тоа што Apple го вклучува овој Bluetooth во HomePod не значи дека ќе можеме да испраќаме музика до неговите звучници користејќи ваков тип на врска, ова може да го сметате за исклучено. Bluetooth на HomePod се користи за многу други функции, како домашна автоматизација или почетна конфигурација, но не и за звук, кој се пренесува преку AirPlay (WiFi)

Кои други уреди може да лансира Apple? Според Гурман, постојат два производи чие лансирање сè уште не е одлучено, но доколку ја видат светлината, тие би пристигнале најрано на крајот на 2023 година, наместо на почетокот на 2024 година. Тоа би биле две варијации на HomePod, еден за кујната, кој би бил хибрид на HomePod и iPad и друг за дневната соба, кој сепак ќе биде хибрид на Apple TV, HomePod и веб камера. Дека првиот е наменет за кујната, вие го следите Гурман, е нешто што не го разбирам баш, но дека вториот е наменет за дневната соба, го разбирам повеќе, бидејќи тоа би било фундаментален дел од можно идно домашно кино „made in Manzana“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.