Nomad Base One Max: максимален квалитет, максимална моќност

Тестиравме најпремиум приклучокот за полнење што можете да го најдете во моментов, за изведба, дизајн и квалитет на материјалите: Base One Max од Nomad.

При проценка на базата за полнење, треба да се земат предвид многу параметри: материјали, дизајн, завршна обработка и карактеристики. Која е најважната точка на базата за полнење? Нејзината моќност е важна, но зависи од тоа што бараме, има и други делови кои можат да бидат уште порелевантни од ватите на моќта што ги има. Денеска ја тестиравме новата станица за полнење Base One Max од Nomad, која без разлика каде го гледаме бидејќи е извонреден во сите негови аспекти.

Максимална моќност

MagSafe беше револуција во iPhone и покрај неговата едноставност, или можеби токму поради неа. Магнетот вграден во iPhone и компатибилните куќишта производителите го земаа како можност да понудат нов дизајн и нови можности за создавање поудобни и разновидни системи за полнење. Но, да не заборавиме дека магнетот е само дел од MagSafe, бидејќи Овој систем ви овозможува да ја удвоите моќта на полнење, што оди од 7,5W на традиционалните системи до 15W ако го користиме.

Сепак, досега многу малку производители се осмелиле да го понудат овој сертификат. „Направено за MagSafe“ што гарантира не само дека има магнетно задржување туку и тоа постигне максимална моќност на полнење од 15W. Ќе најдете многу „MagSafe Компатибилни“ бази, но многу, многу малку „Направени за MagSafe“, како оваа Base One од Nomad. Со првиот ќе го имате магнетот, со вториот магнетот и максималното можно оптоварување.

два подобри од еден

Nomad прво го лансираше Base One, кој веќе го анализиравме овде, а сега се осмели со Base One Max, кој со истите премиум квалитети и истиот стил ни овозможува не само да го искористиме брзото полнење MagSafe за нашиот iPhone, но и ни нуди место за полнење на Apple Watch. Сето ова на метална и стаклена основа со одлични завршни облоги кои се грижат и за најмалите детали. Тие дури ја земаа предвид тежината на основата за да можат лесно да го вклучуваат и исклучуваат нашиот iPhone. Бидејќи основниот магнет е многу моќен му е дадена тежина од 900 грама, за да можеме да го извадиме и ставиме iPhone со една рака без поместување на Base One Max ниту еден милиметар. Важен детал: дискот за полнење е подигнат над површината на основата, така што iPhone совршено се вклопува, без разлика на големината на модулот на камерата.

Додека држачот MagSafe е опкружен со стакло, металниот држач за Apple Watch, завршен во истата темно сива елоксирана завршница како и остатокот од држачот, е обвиткан во мека пластика на допир што ќе го заштити вашиот Apple Watch од оштетување. И сето тоа со еден USB-C кабел што се поврзува одзади. Нема да треба да додавате кабли, но ќе треба да додадете USB-C полнач од најмалку 30 W на моќ за базата да работи. Со инфериорни полначи нема да добивате помалку брзо полнење, туку директно нема да работи.

Извонредни, но не и почести

Оваа Фондација One Max е извонредна. iPhone е поставен речиси сам на врвот на дискот за полнење благодарение на моќниот магнет на системот MagSafe, со кој не само што постигнувате удобност за корисникот кој не мора да оди наоколу пипкајќи додека не ја најде вистинската позиција, туку и вие дозволи таква точна поставеност што загубата на енергија во форма на топлина е минимизирана колку што е можно повеќе. Ова овозможува многу поефикасно полнење и нашиот iPhone да се загрева што е можно помалку, а тоа на крајот е многу добро за траењето на батеријата на вашиот телефон.

Номад, сепак, беше многу блиску до почестите. И тоа е тоа Полначот на Apple Watch не е брз, Нормално е. Од Apple Watch Series 7 имаме брзо полнење, само во тој модел и само со специфичен Apple кабел за полнење. Ова му овозможува на нашиот Apple Watch да се наполни од 0% до 80% за само 45 минути. Со тоа би имал највисока можна оценка, а ако додале и друг USB-C приклучок за да може да наполни друг уред со кабел, тоа ќе беше шлаг на тортата.

Мислење на уредникот

Новата Base One Max на Nomad е најпремиум базата за полнење што можете да ја купите во моментов. Светлосни години подалеку од MagSafe Duo на Apple, ни го нуди истото брзо полнење од 15 W бидејќи е „Made for MagSafe“, но со дизајн и материјали што ја прават основата на Apple да изгледа како играчка. А сепак цената е практично иста. Можете да го купите овој Base One Max на веб-страницата на Номад за 149.95 долари (линк) и во бело и во црно. Се надеваме дека наскоро ќе биде достапен и во други продавници како Macnificos и Amazon.

Фондацијата OneMax
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
$ 149,95
 • 80%

 • Фондацијата OneMax
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: Мај 16 2022
 • Дизајн
  Уредник: 100%
 • Potencia
  Уредник: 100%
 • Завршува
  Уредник: 100%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Извонреден дизајн и материјали
 • 100% компатибилност со MagSafe 15W
 • Единечен кабел
 • 900 грама тежина

Contras

 • Обичен полнач на Apple Watch
 • Не вклучува адаптер за напојување

Добрите

 • Извонреден дизајн и материјали
 • 100% компатибилност со MagSafe 15W
 • Единечен кабел
 • 900 грама тежина

Contras

 • Обичен полнач на Apple Watch
 • Не вклучува адаптер за напојување

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.