Носените уреди како „Watch“ и „AirPods“ ги надувуваат приходите на „Apple“

Зависноста на iPhone од приходите во компанијата Купертино е полоша. Оние од нас кои веќе некое време беа во ова веќе имаа крената веѓа бидејќи компанијата Купертино започна да го шири можеби дури и прекумерно својот каталог надвор од компјутерите, паметните телефони и таблетите. Наоѓаме часовници, слушалки од сите видови и многу повеќе. Уште еднаш Apple покажа дека знае каде да ги насочи своите напори и придобивките произведени од носените уреди се пример за ова.

Иако услугите како iCloud, Apple Music или Apple TV + започнаа да бидат камен темелник во однос на приходите во компанијата Купертино, неговиот екосистем на „додатоци“ или уреди кои зависат од iPhone стана сè поинтересен Додека во принцип компанијата претрпе раст на нето добивката од 6,2% Во однос на минатата година, прометот исто така порасна за 3%, нешто што многу ги радува инвеститорите. Сепак, нешто што можеби ги прави уште посреќни е да знаат дека Apple е сè помалку зависен од iPhone и тоа е добро за компанијата и нејзините идни планови.

Продажбата на носливи уреди се зголеми за 16,6% во споредба со минатата година, веднаш зад 22,5% на годишно ниво понудено од секторот услуги. Ова нужно го ублажи падот на продажбата на хардвер што го претрпе компанијата Купертино, која малку ја покрена цената на акцијата во деновите по објавувањето на финансиските резултати. Вистината е дека се гледаат се повеќе AirPods и повеќе Apple Watch и ова не само што ги потврдува овие производи како вистински успех, Наместо тоа, тоа потврдува дека посветеноста на Apple кон овој вид на производ има смисла на пазарот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.