Нуки, паметната брава компатибилна со HomeKit

Паметните брави постепено достигнуваат домашна автоматизација на нашите домови, но тие се соочуваат со многу неподготвеност од страна на корисниците поради сомнежи во врска со безбедноста, страв од комплицирана инсталација и, пред сè, непријатности што значи да се смени оригиналната брава на вашата куќа Нуки ни ја нуди својата паметна брава што сака да стави крај на сите овие проблеми, оттогаш Има сигурност што HomeKit ја нуди, неговата инсталација е многу едноставна и исто така можете да ја задржите вашата оригинална брава, без промена на клучот. Ние го тестиравме и објаснуваме сè подолу.

Можевме да го тестираме комплетниот комплет што се состои од Nuki Smart Lock 2.0 (интелигентна брава), Nuki Bridge (мост) и Nuki FOB (далечински управувач). Единственото нешто што е навистина суштинско, е паметната брава, и мостот и контролорот се опционални.

Паметно заклучување Нуки

Паметната брава на Нуки носи домашна автоматизација до вашата врата без да мора да извршувате сложени инсталации или да ја менувате вашата брава, нешто што според мене е успех. Вистина е дека неговиот дизајн е нешто „груб“ од другите модели, но тоа е минимална цена што се плаќа со задоволство од моментот кога ќе ја завршите инсталацијата за само 5 минути без да мора да ги менувате клучевите на целото семејство. На видеото можете детално да го видите целиот процес на инсталација. Откако ќе се инсталира, го одржуваме системот за рачно отворање, како и секоја конвенционална врата, но исто така ќе имаме можност да ги користиме нашите iPhone и HomeKit, па затоа е идеален за оние куќи каде што коегзистираат loversубители и скептици за автоматизација на домот.

Во полето имаме сè што ви треба за да го инсталирате на нашата врата и на вашата веб-страница (линк) можеме да видиме дали нашата заклучување е компатибилна, нешто што многу се препорачува да го направите пред да го купите. Бравата се поврзува преку Bluetooth 5.0 на нашиот iPhone, за кој очигледно мора да бидеме близу до него, и ако сакаме да го интегрираме во HomeKit, тој исто така ќе се поврзе со нашиот Apple TV, iPad или HomePod, што ќе дејствува како централно за далечински пристап. Работи со четири АА батерии, лесно заменливи. Вклучува и сензор за отворање и затворање на вратата.

Мост Нуки

Тоа е мост што се поврзува со вашата брава преку Bluetooth и вашата WiFi мрежа, овозможувајќи далечински пристап до бравата без потреба од HomeKit. Ако имате HomeKit, мостот не е од суштинско значење, но ви нуди некои дополнителни функции, како што е известување дека сте заминале од дома без да го заклучите клучот. Можеме да го сумираме како да сакате да ја користите апликацијата iOS Home, не ви треба мостот, но ако сакате да ја користите апликацијата Нуки и нејзините функции додека сте далеку од заклучувањето, тоа ви треба.

Нуки ФОБ

Мал далечински управувач што ви овозможува да ја отворате и затворате бравата без клучеви, идеален за давање на гостин или деца и отворање на бравата без потреба од клучеви или паметен телефон.

Апликација Нуки

Нуки ни нуди сопствена апликација за користење на бравата. Со него можеме да отвораме и затвораме, но ќе имаме и други понапредни функции, како што е можноста за автоматско отворање кога сте близу, без да треба да кревате прст, дозволете им на другите луѓе да се отвораат привремено или на неодредено време, да го прегледуваат дневникот на отвори и затворања од страна на корисникот, да добиваат известувања секогаш кога ќе се отвори и затвори вратата, или програмирајте ја бравата да се затвори автоматски кога ќе заминете. За сите овие напредни функции е она што е наменет за мостот Нуки.

Работата на апликацијата е прилично интуитивна, и веднаш штом се движите низ неа, ќе можете да ја конфигурирате по ваш вкус користејќи ги функциите што сакате да ги користите и деактивирате оние што не ги користите. Одговорот на бравата е брз, иако мора да почекате моторот да ја отвори вратата, што трае неколку секунди подолго отколку да го сторите тоа сами со клучот ... се додека не мора да прошетате низ вашата торба или ранец. Исто така, кога ќе завршите со отворање на бравата, таа исто така ја отвора „бравата“ неколку секунди за да се отвори вратата или едноставно треба да притиснете, па ако имате полни раце нема да имате проблем да влезете.

HomeKit

Интеграцијата со платформата Епл се врши преку вообичаените центри за додатоци (Епл ТВ, HomePod или iPad). Поврзувањето со платформата на Apple значи да можете да создавате автоматизација заедно со други додатоци, како на пр кажете „Добра ноќ“ и сите светла се гасат и бравите се заклучуваат. NFC-ознаки за да ја отворите вратата и да ги вклучите светлата, користете Siri за да ја контролирате бравата со вашиот глас ... сите можности што HomeKit ги нуди важат со Nuki, и тоа е одлична вест. Исто така, како што рековме, ако користите HomeKit не ви треба мостот за далечински пристап.

Како безбедносна мерка, бравата Nuki можете да ја отворите само од вашиот отклучен iPhone или од Apple Watch поставен на вашиот зглоб и отклучен. Ова не е случај со HomePod, кој може да го затвори, но не и да го отвори, бидејќи не може да знае дали лицето кое го дава упатството е овластено да ја отвори вратата. За да им дозволите на другите луѓе да ја отвораат вратата со нивниот iPhone, ќе мора само да ја споделите вашата куќа со нив и да им дадете пристап.

Во овој преглед се фокусиравме на неговата компатибилност со HomeKit, но Nuki е исто така компатибилна со другите две одлични платформи за автоматизација на домот, и Alexa и Google Assistant на Amazon.

Мислење на уредникот

Паметната брава Nuki успеа да ги надмине главните недостатоци на другите модели: лесна инсталација, без промена на бравата и со безбедноста што ни ја нуди HomeKit. Исто така е многу важно да се знае дека ако технологијата некогаш не успее, секогаш можете да го користите вообичаениот механизам за рачно отворање. Многу непречена работа и брз одговор и големиот број на можности што HomeKit ни ги нуди во однос на опкружувањата и автоматизациите, го комплетираат уредот што може да се удри само со тоа што прави бучава при отворање или затворање, нешто што не значи од друга страна нема проблем. Цената варира од комплетот што го купуваме:

 • Nuki Smart Lock 2.0 229,95 € (линк)
 • Nuki Smart Lock 2.0 + Nuki Bridge 299 € (линк)
 • Нуки ФОБ 39 € (линк)
Nuki SmartLock 2.0
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
229,95
 • 80%

 • Nuki SmartLock 2.0
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Инсталација
  Уредник: 90%
 • работа
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Лесна инсталација без промена на брави
 • Компатибилен со HomeKit, Alexa и Google Assistant
 • Лесно ракување
 • Напредни опции

Contras

 • Бучно

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Октавио Хавиер dijo

  Може ли да се отвори однадвор со клуч?

  1.    Луис Падилја dijo

   Јасно

 2.   Александар dijo

  Ако треба да оставите клуч во цилиндерот за да работи, како можете да вметнете клуч однадвор ако не работи.

  1.    ДејвидМ dijo

   За тоа, кугларот мора да биде безбедност. Со други зборови, можете да ја отворите вратата однадвор дури и со клуч внатре. Суштинско !!!

 3.   Фелипе видондо dijo

  Во мојата брава имам сијалица со голема безбедност што ако го имам клучот одвнатре, тие не можат да го стават клучот, кажи ми каква можност имам со оваа друга сијалица. Би сакал да знам дали целата брава е отворена однадвор со мобилниот или со далечинскиот управувач, вклучувајќи го и лизгачот, благодарам, исто така би сакал да знам дали работи со Android и iPhone истовремено