Ова е Healthbook, starвездената апликација на iOS 8

Здравствена книга iOS 8

Ноктите вклучени можни спецификации за iPhone 6 на масата и неколку слики од екранот на iOS 8 веќе филтриран, сега Останува само да ги нацртаме информациите што веќе ги имаме сè додека Apple официјално не го претстави својот следен терминал и мобилен оперативен систем.

Сега е ред да знаеме малку повеќе во длабочина Здравствена книга, водечка апликација на iOS 8 што оди чекор понапред во однос на квантификацијата и нуди навистина целосни информации за нашата секојдневна активност.

Изгледот на Здравствената книга е многу слично на книгата за книги, што повеќе, нејзината икона е практично идентична, освен за палетата на бои што се користи во овој случај. Луѓето од 9to5Mac веќе долго време знаат за постоењето на Здравствена книга и знаат луѓе кои работат на проектот, нешто што им помогна кога ќе дојде да ни кажат каква ќе биде апликацијата.

Како што веќе реков, Healthbook ќе биде многу сличен на Passbook од аспект на интерфејсот и секој дел е на различна картичка на која можеме да кликнеме за да пристапите до неа. Еве некои од можности што оваа апликација ќе ги понуди:

 • Тестови на крвта
 • Пулс
 • Ниво на хидратација
 • Крвен притисок
 • Физичка активност
 • Исхрана
 • Ниво на шеќер во крвта
 • Следење на спиењето
 • Фреквенција на дишење
 • Сатурација на кислород
 • тежина

Фитнес функционалност

Фитнес функционалност

Покрај горенаведеното, Здравствената книга ќе извршува специфични функции за специфични активности. На пример, ќе има еден за сите оние кои вежбаат фитнес и се поврзани едни со други со делови од физичка активност, тежина и исхрана.

Делот од физичка активност Е биде задолжен за мерење на одредени параметри, како што се чекорите што ги правиме, потрошените калории и растојанието што сме го поминале.

Во делот за тежина, корисникот ќе биде одговорен за често внесување на нивната висина и тежина, така што апликацијата автоматски ги пресметува нивните БМИ (индекс на телесна маса) и процент на маснотии. Графикон ќе ни овозможи да ја видиме нашата еволуција со текот на времето за неколку секунди.

Во однос на делот од nutrición, корисниците ќе треба да внесат што јадеме секојдневно, нешто многу интересно со цел да ги пресметаат внесените калории и да следат диета.

Отчукувања на срцето и крвен притисок:

здравствена книга

Иако не знаеме дали iPhone 6 ќе има a посветен сензор за мерење на пулсирања Како и Galaxy S5, вистината е дека можете да ја користите задната камера на терминалот за да постигнете многу сличен резултат.

Здравствената книга ќе може да ја следи нашата срцев ритам и крвен притисок, да, за овој последен параметар ќе мора да продолжиме да одиме на лекар. Подоцна, можеме да ги зачуваме податоците во апликацијата за да водиме евиденција.

Тест на крвта, сатурација на кислород и ниво на шеќер во крвта:

Повторно, Здравствената книга ќе ви овозможи да водите евиденција за сите овие параметри, иако засега, ова се деловите во кои Apple сè уште не работеше доволно и има уште многу работи што треба да се дефинираат. Сè уште не е многу јасно како „Епл“ ќе управува со информациите дадени од лабораториите и болниците за овие податоци во својата апликација.

Хидратација и стапка на дишење:

Здравствена книга

На нивоа на хидратација и стапка на дишење тие исто така ќе имаат свои делови во Здравствена книга.

Хидратацијата е особено важна за спортистите со цел да го знаат количина на вода во вашето тело и знајте дали треба да пијат повеќе течности за време на вежбање.

La Фреквенција на дишење Може да се пресмета со користење на истите техники што се користат за познавање на нивото на кислород во крвта, затоа сè уште нема технолошки уред што можеме да го носиме за да го пресметаме овој параметар.

Следење на спиењето:

Друга функција која многу ја бараат корисниците на паметни нараквици и часовници е таа на следи го спиењето. Здравствената книга ќе може да го направи ова, да ги знае нашите циклуси на спиење и квалитетот на истите.

Со сите овие податоци можеме знајте колку долго спиевме и ако сме имале некој момент во кој сме се разбудиле или сме се движеле повеќе од потребно меѓу другите фактори.

Картичка за итни случаи:

Здравствена книга

Практика што сите треба да ја направиме е да имаме информации од нас, така што во случај на вонредна состојба или несреќа, властите можат да добијат повеќе информации за нас преку мобилен телефон.

Во моментов има апликации што го прават тоа или широко користена техника што е да се создаде А. контакт со име "AA xxxx" така што тоа е ставено на првата позиција на дневниот ред и е до бројот што тие го повикуваат ако претрпиме несреќа.

Благодарение на здравствената книга ќе можеме да го направиме тоа и собира други важни податоци за нас, како што се нашето име, датум на раѓање, тежина, лекови што ги земаме, крвна група или ако сме донатори на органи. Сите овие податоци ќе бидат достапни од заклучениот екран, како што е веќе случај со Passbook.

Како Healthbook ќе ги собере сите овие податоци?

Здравствена книга

Веќе видовте дека многу од податоците управувани во Здравствена книга можат да бидат внесете рачно или со употреба на додатоци од трети страни како што се нараквици за активности или паметни часовници. Другите звучат како научна фантастика да е мобилен, па засега се чини дека ние ќе бидеме тие што ќе ги внесуваат податоците рачно.

Ниту, пак, треба да заборавиме дека iPhone 5s ги вклучува Копроцесор М7 што е способно да ги собере чекорите што ги преземаме и да пресметуваме врз основа на тие податоци поминато растојание и потрошени калории. Јасно е дека за параметрите како што се крвниот притисок или стапката на дишење ќе бидат потребни други додатоци за да може да се пресметаат.

Постои и можност тоа Apple може да лансира сопствен уред дека е во состојба да комуницира со iPhone и да му обезбеди голем дел од податоците што ги користи Healthbook.

Во секој случај, во јуни ќе видиме како работи Healthbook со официјална презентација на iOS 8 на WWDC. Ако сте сакале повеќе iOS 8, Пренесете се на постот во кој прикажавме повеќе фаќања пред неколку дена.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Зексион dijo

  И сето ова господа со нов терминал, со супер батерија од околу 15 минути вкупно времетраење! Бидејќи, бидејќи тие не создаваат батерија со нуклеарна технологија, се сомневам дека ќе трае многу повеќе од 15 минути

  1.    Начо dijo

   Не мора. Во случај на користење Bluetooth 4.0 за комуникација со додатоци, потрошувачката на батеријата е доста ограничена. Во случај на коппроцесор М7, тој тешко користи батерија и доказ за тоа е дека тој продолжува да работи дури и ако останеме без батерија (критично ниво на резерва).

   Во секој случај, ако iPhone 6 ја зголеми големината на својот екран, исто така е веројатно дека неговата батерија ќе го стори тоа, само за да го задржи моменталното време на автономија.

   Честитки!

  2.    Трева dijo

   ХАХАХА!
   https://www.youtube.com/watch?v=G23DS-qk1eY

   Читај книги сине!

   1.    анонимен dijo

    хахаха, каква добра машина!

 2.   анонимен dijo

  Не мислам дека Apple ја става оваа апликација природно на нашиот iPhone, апликација која бара комуникација со уреди од други производители ... не многумина би ја користеле, логично би било да воведат промени на iPhone, така што голем дел од оваа информација е добиена од истиот iPhone и другите информации за друг уред како iwatch, тоа би било логично, но поради важните податоци што ги нуди апликацијата на повеќето луѓе, не и даваат кредибилитет на таа опција, Apple има нешто во нашиот ракав, нешто многу револуционерно, подготви се