Ова е новата реклама на Самсунг што повторно се повикува на Apple

Самсунг-најава

Врската помеѓу Одделот за мобилни телефони на Apple и Samsung никогаш не бил најпријателски. Двете компании се трудат да бидат лидери со своите најамбициозни паметни телефони и тоа неизбежно води до повремени конфронтации. Меѓутоа, во корејската компанија - поточно, во одделот за маркетинг - некој не чувствува посебна почит кон оние на компанијата за јаболка, со постојани кампањи во кои се рефлектира овој конкретен презир.

Откако ги видов овие години кампањи како во кој сите корисници на iPhone беа наречени „гушкачи“ затоа што треба да се наоѓате како го полните вашиот уред толку често, препораките и спомнувањата на соопштенија и на конференции, презентации и настани биле постојани од Samsung. И сега тие се вратија на товарот.

https://www.youtube.com/watch?v=czcb5dXjlZA

Новиот оглас објавен од компанијата покажува леснотијата на извршете плаќања користејќи ја платформата за безжични трансакции на Samsung: Samsung Pay. Неговите карактеристики значат дека можеме да плаќаме со нивните уреди во голем број на претпријатија, главната поента за која е критикуван „Епл“ од лансирањето на „Епл плати“, систем што не е целосно имплементиран и користен на начинот на којшто треба да се. привлечете го и задржете го корисникот.

Во секој случај, Самсунг треба да спроведе поинтензивно и подобро елаборирано „бура на идеи“, така што периодичната тема во нивните публикации не секогаш се однесува на компанијата за јаболка, или повеќе од една ќе почне да мисли дека имаат чудна опсесија што треба да ја потврдат супериорност што - за момент - никој не им ја доделил. Во моментов, се чини дека ќе биде време од време на време да продолжиме да ги гледаме овие видови алузии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   вадерик dijo

  XD Ја сакам оваа реклама, преку целата уста на Apple.

 2.   IV  N (@ ivancg95) dijo

  Не знам што очекува Apple за светското лансирање. Добро, тие го тестираат системот, но конкуренцијата го јаде. Кога Apple Pay е најкористениот начин на плаќање преку мобилен телефон (сигурно ќе биде), обратниот дел од оваа реклама ќе се појави во соодветната главна точка.

  П.С.
  Господа од Apple, имате технологија повеќе од докажана. Што чекаш?

 3.   Анонимус dijo

  Хахаха, многу добро од Самсунг.

 4.   Al dijo

  Јасно е дека Корејците прават добри паметни телефони, но се чини дека им недостасува инвентивност. „Епл“ издава новина и „Самсунг“ ја копира за рекордно време, а потоа ја користат оваа комерцијална стратегија за да веруваат дека нивниот производ е подобар од тој на „Епл“. И, тие брзања завршуваат со недостатоци во дизајнот или безбедноста, кои на крајот го оставаат корисникот незаштитен. И ако додадеме дека тие најмногу нудат 2 години ажурирања во премиум терминали ...
  Мислам дека Самсунг треба да се фокусира на своите производи и не само да се обидува да го подобри она што го прават другите. Треба да развијам свои идеи како што е закривениот екран, кој иако мене лично не ми се допаѓа, сметам дека е иновација и карактеристика што многу луѓе можат да ја привлечат. И ако ја продолжат поддршката на ниво на ажурирање подолго, можеби нема да се мешаат со конкуренцијата.

 5.   Луисла dijo

  Конкуренцијата не е со Самсунг. Постојат и други фирми концентрирани на националните пазари кои кога ќе решат вистински да се лансираат на светскиот пазар, ќе ги остават „Епл“ и другите без здив. Опрема што се продава само во Кина, на пример.
  Јас го користам Apple повеќе од 20 години. Но, јас разгледував некои производи на Samsung кои за многу помалку пари го нудат истото како и Apple. Покрај тоа, имам iPad што признавам дека е стар, но во тоа време ме чинеше 600 американски долари и сега, поради политиката да го прогласам за надвор од техничката поддршка на Apple, тој е скоро бескорисен. Новиот iPad чини 1000 долари таму каде што живеам. Другите брендови го нудат истото за помалку од половина. Почнав да го користам Apple кога малкумина го користеа тоа, но секогаш кога наоѓам помалку аргументи за да продолжам да ги купувам нивните производи.

 6.   IOS 5 засекогаш dijo

  „Гледав некои производи на Самсунг кои за многу помалку пари нудат исто како и Епл“ хахахаха што добра шега хахаха ајде да видиме повеќе ...