Ова е споредбата помеѓу батериите на целата палета на iPhone 13

Батерии на новиот iPhone 13

Новиот iPhone 13 воведе важни иновации на ниво на хардверНа Меѓу овие новини е новиот чип A15 Bionic кој монтира нов 6-јадрен процесор, нов 4 или 5-јадрен графички процесор во зависност од моделот и 16-јадрениот Неврален мотор. Покрај тоа, новиот Super Retina XDR дисплеј е поефикасен и овозможува помала потрошувачка на енергија. Оваа комбинација на хардверки први Тоа им овозможи на батериите на iPhone 13 да бидат поефикасни и да ја зголемат автономијата во однос на iPhone 12. Следно, го анализираме траењето на батеријата на новиот опсег на iPhone.

Батериите на новиот iPhone 13 да учат

Важноста на автономијата во уредот е клучна за да одлучите дали ќе го купите или не. Во случај на iPhone -и, Apple става многу акцент во своите презентации на подобрувањето на батеријата во однос на претходната генерација. Зголемување на траењето на батеријата може да дојде на два начина. Прво, зголемување на големината на батеријата обезбедувајќи поголем капацитет и затоа подолго време за користење. Или второ, намалување на потрошувачката на уредот што го прави поефикасен предизвикува намалување на потрошувачката.

Поврзана статија:
IPhone 13 има иста RAM меморија како и претходната генерација

За Apple, автономијата на неговите уреди се мери во времето на репродукција на видео, видео стриминг и аудио репродукција. Всушност, според официјалните податоци, iPhone 13 и 13 Pro Max ги имаат Уште 2,5 часа автономија и iPhone 13 мини и iPhone 13 Pro Уште 1,5 часа од нивните колеги во опсегот на iPhone 12.

Ова е табелата во која батериите на iPhone 13 се споредуваат со официјалните податоци од Apple. Се разбира, конечната проценка ќе ја направат корисниците кога ќе почнат да ги користат уредите секојдневно. Премногу Останува да се види капацитет на батеријата споредувајќи дали тие се зголемија или не во однос на iPhone 12.

iPhone 13 мини iPhone 13 iPhone 13 Pro iPhone 13 Pro Max
Репродукција на видео До 17 часа До 19 часа До 22 часа До 28 часа
Видео стриминг До 13 часа До 15 часа До 20 часа До 25 часа
Репродукција на аудио До 55 часа До 75 часа До 75 часа До 95 часа
Брзо полнење До 50% полнење за 30 минути со адаптер од 20W или повисока До 50% полнење за 30 минути со адаптер од 20W или повисока До 50% полнење за 30 минути со адаптер од 20W или повисока До 50% полнење за 35 минути со адаптер од 20W или повисока

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.