Ова е watchOS 9, големото ажурирање за Apple Watch

Часовникот на Apple не само што стана најпопуларниот паметен часовник на пазарот, туку и понатаму добива важни ажурирања од компанијата од Купертино кои го прават совршен сојузник за нашиот iPhone. Со доаѓањето на WWDC 2022, ги видовме watchOS 9 и иднината на Apple Watch.

Откријте ги со нас сите новости за watchOS 9, идниот оперативен систем Apple Watch. Дефинитивно, Apple многу се обложи на нови функции кои исто така се вклучени во iOS 16 и кои не треба да ги пропуштите.

Толкувањето на податоците по знаме

Apple Watch е неверојатно моќен уред како собирач на информации и ова е неговата главна предност. Apple собира, толкува и ни нуди огромна количина на информации собрани од различните сензори кои го сочинуваат Apple Watch, и тоа е На овој начин успева да ни обезбеди точни податоци за нашата физичка кондиција и перформанси. Колку повеќе корисници имаат Apple Watch, толку полесно ѝ е на компанијата од Купертино да ја заврши оваа работа.

Сега Apple одлучи да оди чекор понатаму за да го подобри искуството на тркачите, професионални или не, како и да ги подобри нивните перформанси преку подобра интерпретација на податоците. Apple тврди дека ги зајакнал своите сојузи со медицински компании за да ја подобри веродостојноста на своите мерења.

Четири нови часовници

Без премногу помпа, за почеток додаде Apple Месечината, часовник кој ја претставува врската помеѓу Грегоријанскиот календар и лунарниот календар. Исто така, примајте Време на исполнување, креација во соработка со уметницата Џои Фултон која претставува еден вид малку анимиран распоред. Второ Митрополитот прикажува класичен часовник со промени на фонтот и промени на содржината врз основа на движењето на круната и на крајот Астрономија, што претставува ѕвездена мапа и некои временски податоци во реално време.

Покрај сето ова, Apple одлучи да обнови одредени часовници кои не го зафаќаа добро просторот на новите екрани да понуди максимални информации, на ист начин како што е додаден ефект на длабочина на часовникот Слики.

Сензорот за отчукувањата на срцето се менува

Сега податоците добиени од сензорот за отчукување на срцето ќе бидат прикажани со различен кориснички интерфејс, особено кога тренираме, тие ќе изгледаат диференцирани по зони и параметри на боја во зависност од нивната соодветност.

Подобрувања во апликацијата Тренинг

Апликацијата за вежбање на Apple Watch е една од најкористените од корисниците кога одиме во теретана или излегуваме да спортуваме. Ја цениме неговата едноставност и флуидност, но Apple одлучи да оди чекор понатаму. Сега ќе ни обезбеди подетални метрики во реално време, како и нови персонализирани планови за обука според нашите физички околности.

Исто така, ќе можеме да додадеме нови предупредувања за темпото на трката, моќноста, отчукувањата на срцето и ритамот. Сè ќе зависи од нашите потреби и од тоа како можеме да ги искористиме можностите на Apple Watch.

Следење на сонот и управување со лекови

Сега Apple Watch, или подобро кажано со доаѓањето на watchOS 9, ќе добие обнова во однос на корисничкиот интерфејс на апликацијата што го следи спиењето. Apple Watch сега ќе открива кога корисниците се во REM (длабок сон), со што се идентификуваат различните фази на спиење.

За да го вклучат ова подобрување, тие ги користеа податоците добиени од Apple Watch и неговите корисници, со цел да се идентификуваат параметрите кои овозможуваат да се добијат овие информации.

Од друга страна, Apple вклучи рака под рака со iOS 16 можност за воспоставување календари за лекови, идентификувајќи го не само видот на лекот што го земаме, туку и неговите несакани ефекти во зависност од неговата комбинација со одредени супстанции или други лекови. Функционалност која ќе ни овозможи да земаме лекови не само поефикасно, туку и побезбедно.

Атријална фибрилација

Покрај горенаведеното, и уште еднаш како резултат на огромната анализа што Apple ја прави приватно на податоците на своите корисници, Apple Watch ќе може да следете ја нашата атријална фибрилација, помагање на оние кои страдаат од срцеви заболувања да извршат строго следење на овие параметри. За ова е направена соработка со Северноамериканското здружение за срце.

Компатибилност и ослободување

watchOS 9 ќе пристигне во текот на месецот Септември 2022 година до сите корисници, се додека имаат уред компатибилен, што ќе биде:

 • Apple Watch серија 4
 • Apple Watch серија 5
 • Apple WatchSE
 • Apple Watch серија 6
 • Apple Watch серија 7

Ако сакате да имате информации во реално време за watchOS 9, знаете сите детали за iOS 16 и знаете како можете да го инсталирате и да уживате во него, nили заборавете да застанете на нашиот Telegram канал, Со заедница од повеќе од 1.000 активни корисници, ве очекуваме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Pablo dijo

  Добро утро:

  Заборавивте да споменете дека, конечно, можеме да уредуваме информации во апликацијата Потсетници и да додаваме настани во Календар од часовникот.

  честитки