Ова се новостите во ажурирањето 11.4 за HomePod

HomePod сè уште не е лансиран ширум светот, но некои од функциите што Apple ги објави во својата презентација конечно пристигнаа, но чекаа неколку месеци од неговото лансирање. Новата верзија iOS 11.4 што сега може да се преземе е второ ажурирање што го добива HomePod и најважен до сега.

Можност за поврзување на два звучници за да се постигне пореален стерео звук, компатибилност со Календар или пристигнување на AirPlay 2 се најважните подобрувања што ги доби овој звучник со оваа нова верзија што детално ја даваме подолу.

Ажурирањето на 11.4 ќе се инсталира автоматски на вашиот HomePod доколку го имате конфигурирано во Home поставките, апликацијата од која се управуваат функциите на овој паметен звучник на Apple. Ако сакате да го натерате ажурирањето да се изврши сега, мора да пристапите до поставките за вашиот дом во рамките на апликацијата Home и инсталирајте ја рачно. имате упатство за тоа како да го направите тоа овој линк. Инсталацијата трае само неколку минути и вашиот звучник веќе ќе биде во најновата достапна верзија.

Оваа нова верзија носи AirPlay 2, функција што ќе му овозможи на HomePod да пушта иста песна во различни простории или различни песни во различни простории, сите контролирани од вашиот iPhone. Сите звучници компатибилни AirPlay 2 ќе можат да уживаат во оваа функција, дури и ако се од други брендови. Покрај тоа, Siri ќе може да контролира репродукција на музика на кој било звук компатибилен со AirPlay 2. Можете исто така да користите два HomePod за да создадете спектакуларен стерео систем благодарение на квалитетот на звукот на звучникот на Apple. Треба да ги поставите само во иста просторија за да создадете пар стерео звучници.

Покрај овие подобрувања во репродукцијата на звукот HomePod конечно станува попаметен со пристапот до „Календар“. Во моментот, овие функции се достапни само во САД, Велика Британија и Австралија, единствените земји каде што се продава HomePod, но тие можат да се користат од каде и да го имате вашиот HomePod се додека ги имате конфигурирано тие јазици.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.