Ова се вестите за петтата бета верзија на iOS и iPadOS 14

Вчера попладне алармите се активираа меѓу програмерите. Apple ја објави петтата бета верзија за развивачите на iPadOS 14 и iOS 14. Овие бета-верзии овозможуваат да се знаат вести дека големото јаболко досега не сакаше да го лансира и исто така го подобрува целиот екосистем преку повратни информации од развивачите. Ако имате сметка за програмер, само треба да отидете во Ажурирањата на софтверот на вашиот уред и да ажурирате за да ја добиете петтата бета верзија на iOS и iPadOS 14. Во оваа статија ќе ви кажеме кои се новостите за ова ново ажурирање од Apple.

Интересни вести во петтата бета верзија на iOS и iPadOS 14

Петтата бета верзија за програмерите тежи многу во зависност од уредот што го имаме, се движи помеѓу 2 GB и 3,5 GB. Овие големи ажурирања се толку тешки затоа што содржат голем пакет за развој и дебагирање. Во прилог на решавање на други грешки што беа пријавени во изминатите недели околу остатокот од јавноста и бета-верзиите на програмерите.

Без понатамошно разочарување, да ги знаеме главните вести што беа познати за петтата бета верзија за програмерите:

 • Известување за изложеност: Вклучен е екран во кој самиот iPhone го детектира регионот во кој се наоѓаме и утврдува дали има или не апликација што користи API. Можеме да ги измениме и известувањата за API од апликацијата Поставки.
 • Барање за пристап до приватност во графичките контроли: Кога користиме графички контроли за кои се потребни дополнителни информации, ќе започне известување со кое ќе се праша дали ќе им дадеме дозвола на додатоците за пристап до такви податоци и колку долго.
 • Екран за добредојде на кратенки: Кога ќе влеземе во Кратенки, ќе добиеме екран со главните вести за оваа апликација. Овие вклучуваат фабрички поставени кратенки, совети за автоматизација и кратенки на Apple Watch.
 • Додаток за Apple News: Додаден е нов додаток исклучиво за делот „Денес“. Овој додаток овозможува пристап до 7 наслови на апликацијата и има значителна висина во споредба со другите додатоци.
 • Тркало во изборот на време на апликацијата Часовник: Една од новитетите на iOS 14 беше тоа што Apple го отстрани рулето за да избере часови и минути во рамките на апликацијата Clock и го замени со нумеричка тастатура. Четири бета-верзии по првото издание, Apple го врати рулетот, заедно со тастатурата.
 • Скриен албум: Ако избереме неколку слики и кликнеме на „Сокриј“, тие престануваат да се појавуваат во нашата библиотека и стануваат во скриениот албум. Ако сакаме да го прикажеме скриениот албум, можеме да го сториме тоа со активирање од Поставките за фотографии. Ако не сакаме ни да се појави, нема да ја активираме функцијата.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.