Ова се вести за четвртата бета верзија на iOS 15 и iPadOS 15

Што има ново во четвртата бета верзија на iOS 15 и iPadOS 15

Веста се случува во бета-верзијата за развивачите на новите оперативни системи на Apple. Пред неколку часа на четврта бета фаза на iOS 15, iPadOS 15 и останатите системи. Иако официјалните белешки за новите изданија се фокусираат на оптимизирање на системот и поправање на грешки пријавени од развивачите, Вклучени се и новости од претходните бета-верзии. Во овој бета 4 се воведуваат повеќе промени околу радикалниот дизајн на Safari, нови графички контроли и други елементи се воведуваат во природните апликации, како што се новите анимирани позадини во апликацијата Време. Ние ви ги кажуваме вестите подолу.

Сафари на iPadOS 15

Што има ново во бета 4 за развивачите на iOS 15 и iPadOS 15

Главните новини поврзани со решавањето на грешките препечатени од развивачите може да се најдат во Официјална веб-страница на Apple. Во белешката можеме да ги видиме грешките развиени нарачани од API или погодената структура. Сепак, корисниците кои не знаат толку многу за кодот или за дефектите на системот се повеќе фокусирани во патентираните и видливи новини во оваа четврта бета верзија. Toе ги анализираме оние што се појавуваат во последните часови. Иако е јасно дека се повеќе и повеќе новини ќе излегуваат со текот на времето. Тоа е одлична верзија која вклучува промени во сите сфери на системот.

Започнуваме со iPadOS 15 кој интегрираше нови карактеристики во Safari по неговата радикална промена на дизајнот и концептот во последните бета верзии. Во бета 4 се додава посебна лента со јазичиња со која корисникот може да ја види главната URL на горниот и долниот дел, под URL-то, јазичињата. Се повеќе личи на Сафари што можеме да го видиме во macOS Монтереј. Сепак, Apple ја постави на располагање на корисникот во Поставките можноста за вратете се на стариот распоред на Safari префрлување помеѓу „компактно“ или „одделно“ упатување на лентата за навигација и јазичиња.

Сафари на iPhone претрпе и некои промени во бета 4. Копчето за споделување се менува од место до место и се појавува во лентата за јазичиња, копчето за освежување е вклучено покрај URL-то како такво и се додава и анимација што го минимизира јазичето лента при прелистување на веб-страницата. Конечно, кога ќе се притисне лентата за URL неколку секунди, се појавува опцијата за 'Покажи обележувачи'.

Поврзана статија:
Apple ја објавува четвртата бета верзија на iOS 15, iPadOS 15, watchOS 8 и macOS Monterey

Во апликацијата за време на бета 4 на iOS 15, вклучуваат нови анимирани позадини како онаа што можеме да ја видиме на сликата што ја води статијата. Резултатот од овие анимирани позадини е прилично чист со оглед на промената на интерфејсот што ја претрпе iOS 15 во некои природни апликации како оваа.

Што има ново во iOS 4 бета 15

Вклучена е и можноста за споделете го режимот на концентрација во кој се среќаваме со индивидуални контакти. Од друга страна, некои дизајни што недостасуваа да се коригираат на новиот интерфејс во iOS 15 се модифицирани, како што е делот „Сметка“ на App Store. Крајниот резултат е заокружување на табелите што овозможуваат конзистентност помеѓу сите системски менија.

Нова акција наречена „Врати се на почетниот екран“ е вметната во апликацијата Кратенки. Со кои можете да играте со различните веќе создадени кратенки или со оние што ќе се создаваат отсега. Конечно, тој е воведен нова големина за графичкиот елемент за апликација Подкасти на iPadOS 15.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.