Ова се новостите за iOS 13.4

Apple започна со работа пред неколку часа првиот Бета на iOS 13.4, и тоа го прави со донесување интересни вести, некои неочекувани, а некои со функции што ги видовме во првите Бета на iOS 13 ова лето, но кои исчезнаа без објаснување. Ние ви кажуваме сè ново за оваа прва Бета верзија на iOS 13.4.

Сподели папки

Тоа беше функција што Многумина аплаудираа кога Apple ни го соопшти тоа нешто пред летото, на презентацијата на iOS 13 за време на WWDC во месецот јуни 2019 година. Во првата Бетас можевме да го тестираме и одеднаш исчезна, без никакво објаснување. Нешто што долго се чекаше излегуваше од контрола, но иако мораше да почекаме до 2020 година за да го видиме повторно, конечно е достапна опцијата за споделување цели папки iCloud со други луѓе.

Можеме да избереме која било папка што ја имаме во iCloud и да ја споделиме со кого сакаме, давајќи им дозвола да ја уредуваат содржината или само со опции за читање. Можеме да споделуваме преку линк, така што секој што го има може да има пристап или директно до луѓето, за да се осигураме дека не само секој може да пристапи до нашата содржина.

Подобрувања на лентата за пошта

Долната лента на апликацијата Пошта беше глупост, со копчето за ѓубре покрај копчето за одговор, што предизвика многу корисници погрешно ја бришат поштата наместо да одговараат до. iOS 13.4 ја поправа оваа грешка со нова долна лента во која документите се далеку од копчето за одговор.

Нови мемоџи

Apple подготви девет нови Memoji што можеме да ги споделиме во нашите апликации за пораки. Лути, со вашиот лаптоп, забави, изненадени, оставки ... Мемоџиите станаа многу популарни елементи меѓу корисниците на iPhone, бидејќи тие можат да се споделуваат преку Messages, Telegram или WhatsApp за да ви испраќаат пораки со кој било од вашите контакти.

Универзален шопинг

Во оваа прва Бета можевме да ги видиме првите знаци за тоа што Apple подготвува да ги обедини купувањата на сите свои платформи. Универзалните апликации се сè поблизу, а исто и универзалните шопинг. Идејата на Apple е дека можеме да платиме само еднаш и да имаме пристап до апликацијата што сме ја купиле на која било платформа: iOS, iPadOS, watchOS, tvOS и macOS.

Ова се случуваше помеѓу iOS за iPhone и iPad (сега iPadOS) веќе со години, кога Apple објави tvOS и watchOS, тоа беше направено и на овој начин, но апликациите за Mac сè уште беа во друга категорија и Apple сака ова да заврши. Очигледно, ова секогаш ќе биде во рацете на инвеститорот Haveе треба да одлучите дали ќе ја понудите оваа опција, но сигурно многумина се одлучуваат за овој нов универзален пакет.

Други новини

 • Индикации за CarKit, што ќе ни овозможи да го отклучиме нашиот автомобил преку нашиот iPhone користејќи NFC технологија, се додека автомобилот е компатибилен, очигледно.
 • CarPlay воведува нови опции за развивачите, како што е можноста за други апликации за навигација, освен Мапите, да се појавуваат во приказот со повеќе колони.
 • watchOS 6.2 ќе понуди можност за купување преку апликација.
 • Нови кратенки за Shazam.
 • Нови кратенки на тастатурата за апликацијата Фотографии на iPadOS.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Пепе Галиндо dijo

  И сега тие ќе го прифатат волшебниот глушец 2, кој прифаќа секој освен нивниот.

бул (точно)