Еве некои функции на iOS 16 кои доаѓаат оваа година

Во текот на бета-периодот на iOS 16, кој се одржа помеѓу јуни и септември оваа година, Apple објави дека одложува некои од новите функции на оперативниот систем. Недостатокот на стабилност, зголемената сложеност и многу други фактори беа одлучувачки за одложување на некои од овие карактеристики на ѕвездите. Сепак, Apple очекува да воведе нови функции во iOS 16 до крајот на годината, со нови ажурирања. Подолу ви кажуваме кои би биле тие функции.

iOS 16 ќе има нови функции (кои беа одложени) на крајот на годината

Без сомнение, најочекуваната карактеристика од сите сопственици на iPad е Менаџер на сцена или визуелен организатор. Apple најави дека овој интерфејс нема да стигне до финалната верзија на iOS 16. Сепак, пред неколку дена беше потврдено дека функцијата ќе пристигне наскоро и ќе биде дури и компатибилна со некои iPad-и кои го немаат чипот M2. Наскоро доаѓа одлична функција.

Друга од официјално одложените функции се iCloudSharedPhotoLibrary, функција која ни овозможи полесно да ги споделуваме нашите слики од апликацијата Фотографии. Благодарение на оваа алатка, лесно можевме да ги споделиме нашите слики со нашето семејство или пријатели, како и да поканиме до 5 луѓе да додаваат, уредуваат или бришат слики од споделена галерија.

Активности во живо на iOS 16

Исто така доаѓа наскоро Активности во живо на заклучениот екран на iOS 16. Благодарение на проширувањето на комплетите за развој, програмерите ќе можат да поставете динамични известувања во заклучениот екран. Благодарение на ова, известувањата може да варираат од содржина до, на пример, објавување резултат на фудбалски натпревар во живо.

Visual Organizer (Stage Manager) во iPadOS 16
Поврзана статија:
iPadOS 16 Stage Manager ќе дојде на iPad Pro без чип M1, но со ограничувања

Иако е точно дека iPhone 14 имаат можност за поврзување преку сателит за да може да испраќа пораки на места без покриеност, iOS 16 сè уште не ја поддржува оваа технологија. Идното ажурирање објавено во ноември ќе овозможи iPhone 14s во САД и Канада да се поврзе преку сателит во итни ситуации.

На ниво на услуги, Apple Music наскоро ќе го вклучи својот дел за класична музика. Од друга страна, исто така се очекува дека Apple Fitness+ може да биде компатибилен со сите уреди без потреба од Apple Watch. И последно, но не и најмалку важно, ќе се работи на воведување колаборативни табли во апликации како Белешки Во iOS 16, покрај тоа, Apple на новите iPhone уреди ќе им ја претстави можноста процентот на полнење на батеријата да се гледа директно од иконата за батеријата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.