Ова се новините на функцијата Лупа во iOS 14

Оперативните системи на „Епл“ посветуваат значителен дел од своите поставки на достапноста. Обезбедувањето корисни уреди и оперативни системи на луѓе кои не можат да ги користат сто проценти е од суштинско значење за Големото јаболко, прилагодување на оперативните системи со додавање одлики за пристапност. Веќе разговаравме за нешто ново во iOS 14 како што е можноста за автоматско препознавање на звуците. Сепак, денес зборуваме за Лупа, алатка што веќе постоеше во претходните ажурирања, но на iOS 14 и iPadOS 14 ажурирано е со добивање на нова опција и мало редизајн на неговиот графички интерфејс.

Редизајн и нови функции во лупата на iOS и iPadOS 14

Функцијата Лупа ги претвора вашите iPhone или iPad во лупа за зголемување на предметите во вашата околина.

La лупа Таа е наменета за луѓе чија видливост во близина е многу намалена и за кои е потребен систем способен да го зголеми она што сакаат да го прочитаат за да го прочитаат правилно. IPhone или iPad е основен уред за овие луѓе, доколку ги носат, бидејќи тие се способни да зголемат дел од сликата снимена од камерата. Покрај тоа, можете изменете ја осветленоста и контрастот, покрај тоа што може да се додадат филтри во зависност од патологијата на корисникот.

Функцијата за лупа во iOS 14 (исто така iPadOS 14) претрпе мало редизајн со вклучување на сите поставки во истиот елемент. Кога ја повикуваме алатката, имаме мени кое на врвот има лупа за да може да го зголеми или намали зголемувањето на сликата. На дното, гледаме три икони што ни овозможуваат да повикаме секундарно мени: осветленост, контраст и филтри. Кога ќе кликнеме на секоја од нив.

Што се однесува до нови функции мора да поздравиме повеќе удари. Оваа функција ќе ни овозможи да снимаме различни слики, на пример, мени во ресторан. На овој начин можеме да ги видиме подоцна без оттогаш да ги зачувуваме на нашата ролна лупата не ги зачувува сликите на нашиот уред освен ако не го прецизираме.

Apple, исто така, размисли како да се започне лупата на iOS и iPadOS. За да го активирате, треба да го притиснете копчето за напојување три пати на iPhone или iPad без копче Home или три пати на копчето Home со уреди што прават. Покрај тоа, можеме да додадеме графичка контрола во контролниот центар. Сепак, сега лупата може да се додаде како апликација директно кога ја активираме функцијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.