Ова се новостите за iOS 15.4. Отклучување на маската!

iOS 15.4 сега е достапен во својата прва Бета верзија и носи многу нови функции, од кои некои беа изненадувачки бидејќи беа неочекувани и многу интересни, како на пр. можност за отклучување на вашиот iPhone со помош на Face ID дури и кога носите маска. Ви покажуваме на сите.

iOS 15.4 Бета 1

Во моментов ја имаме само првата бета верзија на iOS 15.4, така што некои од овие нови функции може да претрпат одредени промени од сега до финалната верзија, но ние ќе ве информираме за сите навремено. Оваа прва бета верзија е достапна за iPhone (iOS 15.4) и iPad (iPadOS 15.4), како дополнение на останатите верзии за другите платформи на Apple. Тоа е верзија ограничена на програмери, но се надеваме дека Јавната бета верзија ќе биде објавена наскоро и секој што е регистриран во програмата ќе може да ја користи. Ако се биде во ред, нормално е дека кон крајот на следниот февруари или најдоцна почетокот на март, финалната верзија ќе биде достапна за сите.

Отклучете го Face ID со маска

Тоа е без сомнение главната новина и за која ништо не слушнавме или прочитавме. Apple не изненади и го ажурираше својот систем за препознавање лица за да можеме да го отклучиме нашиот уред или да плаќаме преку Apple Pay дури и ако ја носиме маската, а за ова не е неопходно да носиме Apple Watch. Овој систем сега скенира повеќе жаришта околу очите, така што на помала површина на лицето наоѓа повеќе жаришта, и на тој начин системот ја одржува својата безбедност, нешто фундаментално. Можеме да носиме очила, иако системот за комплименти не предупредува дека е важно да го анализираме лицето со наочарите. Она со што не работи се очилата за сонце.

Спротивно на она што се случи со системот што го комбинираше нашиот Apple Watch со Face ID, сега со овој нов систем да, можеме да го користиме за плаќање преку Apple Pay или за внесување апликации што користат препознавање на лицето на Apple како безбедносен систем. Значи, тоа не е половично решение како Apple Watch, кој сите го ценевме во тоа време, но што беше далеку од идеално да го реши проблемот со маските. Единствената страница на оваа долгоочекувана новина е тоа што е компатибилна само со iPhone 12 и понови модели. Не знаеме точно зошто, но веројатно има врска со хардверот за препознавање лице.

Сертификат за КОВИД во здравство и портфолио

Веќе можевме да го додадеме сертификатот за COVID во апликацијата Wallet преку малку макотрпен метод за кој ви кажавме овде одамна. Но, сега Apple го прави сосема лесно и тоа е нешто едноставно како скенирање на QR-кодот на вашиот сертификат за COVID и автоматски ќе се појави опцијата да го додадете во апликацијата Health и во Wallet на вашиот iPhone, така што секогаш ќе го имате при рака да го прикажувате каде и да е потребно.

Белешки во iCloud Keychain

iCloud Keychain ни го олеснува пристапот до веб-услуги, апликации итн., благодарение на фактот што ги складира нашите податоци за пристап и тие се синхронизирани помеѓу сите наши уреди. сега исто така на тие зачувани податоци можеме да додадеме каква било забелешка што мислиме дека може да биде корисно при користење на тие податоци, како што се одговорите на безбедносни прашања, на пример.

Нов емоџи

Што би било ажурирањето на iOS без нови емотикони? Вкупно 37 нови емотикони од секаков вид: нови лица, нови ликови, нови објекти како што се тобоганот, рентгенот или празната батерија. Запомнете дека за да ги користите ќе треба да почекате додека лицето кое ги добива емотиконите ги има и на својот iPhone или Android, или во спротивно ќе видите чуден симбол кој нема никаква врска со тоа.

Известувања за кратенки

Сега апликацијата Кратенки нема да не извести кога автоматски ќе извршите какви било лични кратенки, нешто што претходно не можеше да се конфигурира и што многу корисници на оваа функција го тврдат долго време.

Други промени

Имаме повеќе промени, како што е употребата на екранот од 120 Hz од апликации од трети страни, Универзална контрола (која заслужува свое видео што ќе го објавиме наскоро), можност за модификација на осветленоста на тастатурата на iPad, подобрувања во компатибилноста на контролите итн.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.