Овие се iPhone компатибилни со „Пребарување“ кога се исклучени

Компанијата Купертино е жестоко критикувана (и кога не е партија?) Бидејќи во теорија, за многумина, новитетите на iOS 15 се целосно недоволни. Сепак, сега е време да се фокусираме на оние имплементации на iOS што се извршуваат и што претставуваат вистински технолошки напредок.

Со iOS 15, вашиот iPhone може да се наоѓа дури и ако е исклучен и сим-картичката е отстранета, сепак, не сите iPhone ќе бидат компатибилни. Toе ја разгледаме оваа технологија што Apple ја имплементираше на iPhone со доаѓањето на iOS 15 и особено ако ќе можете да уживате или не.

Сето ова е засновано на Ултра широкопојасен интернет (UWB) на Apple, истата технологија што се користи во AirTag и која ни овозможува да ја лоцираме и покрај фактот што таа нема каков било вид на безжична технологија, освен едноставната Bluetooth ниска енергија. Сега, вашиот iPhone со iOS 15 во суштина ќе функционира како AirTag, односно ќе можете да го лоцирате дури и ако изгубил врска со мрежата или е исклучен, барем додека има уште минимален дел од батеријата .

Проблемот е што само iPhone 11 и подоцнежните уреди ќе бидат поддржани. Како што рековме, додека во близина има и други уреди со ултра широкопојасна технологија, ќе биде можно да се лоцира iPhone, бидејќи ќе се создаде мрежа за локација. Оваа технологија на „Епл“ го прави интересен начинот на кој можеме да добиеме дополнителна безбедност, крадците ќе размислат многу повеќе за тоа кога ќе украдат „Ајфон“ доколку „Епл“ продолжи да го спроведува овој вид технологија бидејќи придобивката за нив ќе биде минимална.

Список на уреди компатибилни со „Пребарување“ додека се исклучени

 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 12 мини
 • iPhone 12
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кристијан Муро dijo

  За жал, тие ќе продолжат да ги крадат за да ги продаваат парчињата, тоа е неизбежно, исто така кога ќе ве украдат не прашуваат дали е iPhone и дали е активирана локацијата jje