Овој концепт ни покажува дека е можно да ги имате медиа плеерот и известувањата на заклучениот екран на iOS 16

заклучен екран во iOS 16

Сè уште сме во доказ за концептот на iOS 16. Новите функции и подобрувања се тестираат во бета верзијата. Во моментов тие се токму тоа, тестови, но повеќе од веројатно е дека многу од нив ќе останат во дефинитивната верзија на Оперативниот систем кој се надеваме дека ќе биде готов во септември, заедно со лансирањето на iPhone 14. Во тоа концепти и тестови што се направени, дизајнер експериментирал со идејата дека можете на истиот заклучен екран, работа со музичкиот плеер и известувањата што можат да ни дојдат од други апликации. 

Кога зборуваме за бета верзии, зборуваме за тестови кои се прават со нови функции кои може или не остануваат. Но, исто така има Доказ за концепт, кои се оние кои работат во виртуелниот свет, но се уште не ја достигнале бета фазата. Односно, сè уште сме во претходен чекор, во дизајнирањето на истиот. Овие идеи се направени од самиот Apple но има и корисници кои сакаат да придонесат со своите креации. Ова е она што се случи со идејата за Скриена Коле.

Веќе знаеме дека со iOS 16 сега медиа плеерот на заклучениот екран е покомпактен и можеме да ја видиме уметноста на албумот на цел екран како што може да се направи во iOS 10. Почнувајќи од таа база, студентот размислувал зошто да не можете да додавате известувања на заклучениот екран без да се мешате со плеерот.

Со ова, тој направи некои дизајни и мислеше дека може да се осигура дека известувањата не се преклопуваат со корицата на албумот. На овој начин кога примате известувања или се движите до Центарот за известувања со постари известувања, уметноста на албумот всушност се минимизира во медиа плеерот. Кога ќе ги скриете тие известувања, сликата на албумот се проширува назад на цел екран. Создадовте видео на вашиот канал на YouTube што ни го покажува со слики веќе кажаното.

Тоа е многу добра идеја А можеби ако стигне до ушите на Apple, може да го имплементира и да има нова функција во iOS 16.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.