Овој концепт покажува моќен редизајн на iPadOS мултитаскинг

Со лансирањето на iOS 13 беше објавено дивергенцијата на оперативниот систем iOS, официјално објавувајќи iPadOS. Верзија на iOS специјално за таблетот Apple. Напредокот што овој оперативен систем го значеше значеше пред и потоа во визијата што ја имаме за iPad и, се разбира, ракувањето и капацитетот што корисникот може да ги има со ваков уред денес. Сепак, еден од неговите недостатоци е комплексноста на вашето мултитаскинг. Момците и девојките од Macstories споделија концепт со кој ова би исчезнало.

Повеќе интуитивни менија во контекст во новото мултитаскинг на iPadOS

Потеклото на создавање концепт за редизајн на мултитаскингот на iPadOS произлегува од потреба за промена на тешкотијата на ракувањето со него. Креаторите уверуваат дека неговата комплексна употреба станува полесна кога ќе се разбере неговото работење и дека ова треба да се промени:

El sistema multitarea actual implica arrastrar los íconos de las aplicaciones fuera de su ubicación en el dock, en la pantalla de inicio o en Buscar, y soltarlos en diferentes lugares en la pantalla para ingresar a los modos Vista dividida o Deslizar. Este sistema puede ser efectivo una vez que lo hayan dominado, pero la gran mayoría de los usuarios de iPad nunca lo harán.

Концептот на MacStories не се фокусира на менување на природата на функциите за повеќе задачи, но начинот на кој се пристапува. На овој начин, се менуваат контекстуалните менија и се додаваат алатки кои помагаат да се направи пристап до оваа функција подинамичен за да им се олесни на корисниците да ја користат.

Во концептот, гледаме како кога имаме отворена апликација, можеме да го лизнеме пристаништето нагоре и да притиснеме неколку секунди на апликацијата. Веднаш ќе се појават нови функции, како што се: пристаниште надесно, прицврстувач лево или отворено во Лизгање над На овој начин, ние зачувуваме што треба да ја повлечеме иконата до центарот на екранот.

Тие исто така би ги измениле контекстуалните менија во зависност од тоа што имаме на нашиот екран. Не би било исто да имате само една апликација отколку да имате поделен екран со две апликации. Во вториот случај, контекстуалните менија се држат до која било од двете апликации.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.