iPadOS и macOS, доцнење со сета смисла

Оваа недела ја добивме веста за одложување на iPadOS до октомври, кој ќе биде објавен заедно со macOS. Доцнењето, како лоша вест, може да има секаква смисла во светот и биди вообичаен од оваа година.

iPadOS им задава повеќе од една главоболка на Beta корисниците и на Apple. Неговата нова функционалност, Stage Manager, беше најавена како една од одличните новитети на оваа нова верзија, заедно со еквивалентот на macOS, но перформансите во овој момент сè уште оставаат многу да се посакуваат, а доцнењето на неговото лансирање изгледа најлогично во овој момент. Подобро е да ја добиете оваа функционалност кога е добро полиран отколку да го правите тоа со премногу бубачки што може да завршат со добра идеја во канта за ѓубре.

Како што потврди Марк Гурман во неговиот најнов билтен (линк) iPadOS нема да пристигне оваа година заедно со iOS 16. Верзијата за iPad ќе почека до октомври, во исто време со ажурирањето на macOS (Ventura). Причините за ова ажурирање? Се чини дека постои барем еден основен: Менаџерот на сцената е сè уште многу зелен, а Apple не мисли дека може да ги поправи проблемите што ги има за неговото објавување овој септември. За прв пат, iOS 16 и watchOS 9 ќе бидат објавени во септември, а iPadOS 16 и macOS Ventura во октомври.

Ова не е без недостатоци, бидејќи корисниците на iPhone и iPad неколку недели ќе видат дека нивниот iPhone има малку поинаква софтверска верзија од верзијата на iPad, а ќе има и нови функции на iPhone кои не можат да се користат на iPad, како на пр. ново во Messages и новата апликација Home, меѓу другото. Програмерите исто така ќе имаат главоболки, бидејќи кога станува збор за развој на универзални апликации, валидни за iPhone и iPad, тие ќе треба да одлучат дали да ги додадат новите функции во нивната апликација знаејќи дека нема да работат на iPad или да чекаат до октомври и да ги лансираат со ажурираниот iPad.

Меѓутоа, ако го анализираме од друга гледна точка, како што истакнува Гурман во својот билтен, има сета смисла во светот. Ако iOS 16 и watchOS 9 се објавени рака под рака, две тесно поврзани верзии и за два „неразделни“ уреди, нормално е iPadOS 16 и macOS Ventura да го прават истото. iPad и Mac стануваат се пообединети, а таблетот на Apple веќе има повеќе врска со своите компјутери отколку со iPhone. Всушност, Stage Manager ќе биде достапен на iPad (со M1 процесор) и Mac. Несреќа како оваа година може да значи промена во распоредот за издавање софтвер на Apple од сега па натаму.

Всушност, ова е прв пат Apple да донесе ваква одлука со iPad. Да се ​​потсетиме на катастрофалното лансирање на iOS 7, со многу проблеми на iPhone, но особено на iPad, а сепак неговото лансирање не беше одложено. Apple не е ист како тогаш, и сега одамна најави дека ќе и даде приоритет на стабилноста пред вестите, но сепак е љубопитно што оваа година донел ваква одлука. Можеби треба да почнеме да се навикнуваме на оваа ситуација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.