Проблеми со залихите на OLED екраните за новиот iPhone од 2017 година

АМОЛЕД iPhone

Според новиот извештај на Блумберг за ова прашање, познато е дека четворицата главни добавувачи на OLED панели за Apple нема да можат да го исполнат производствениот капацитет неопходен за задоволување на очекуваната побарувачка за нови терминали на iPhone во текот на 2017 година. за оваа инсуфициенција, се очекува да има ограничувања во снабдувањето со производот, така што постојните единици можат да траат до 2018 година.

OLED дисплеите потешко се масовно се произведуваат од LCD дисплеите, што значи дека ситуацијата на Apple во овој поглед е комплицирана, бидејќи е на милост и немилост на добавувачите и дека тие се подготвени да ги произведат потребните количини за да одговорат на постојната побарувачка и имаат капацитет да го стори тоа. Блумберг исто така забележува дека ограничувањата во снабдувањето може да го принудат Apple конечно да се придвижи за да ја ограничи употребата на OLED со алтернативна LCD верзија на следниот iPhone. Друга опција за компанијата на Тим Кук е да ги принуди добавувачите да ги прилагодат своите производствени и монтажни линии на побарувачката наметната од потрошувачот.

Додека Apple и Samsung имаат ексклузивен договор за производство од корејската компанија на OLED панели во 2017 година, ова не гарантира дека ќе може да ги задоволи побарувањата на Apple. На пример, снабдувањето со Samsung OLED веќе е ограничено за неговите сопствени паметни телефони, како што се Galaxy S7 и S7 Edge. Како тогаш ќе го задоволите побарувачката за конкурент ако не можете ниту да го покриете сопственото барање?

Потребата на Apple за OLED дисплеи е за екрани поголеми од 5 инчи, според Блумберг. Компанијата со седиште во Купертино изврши првична нарачка за 100 милиони единици, кои треба да бидат испорачани во текот на следната година, но Самсунг ќе може да обезбеди само дел од таа барана количина. Затоа, „Епл“ би можел да наиде на доста проблеми доколку Самсунг не може да ги исполни своите побарувања на два различни начина. Од една страна, побарувачката за уредите на Apple нема да биде задоволена и компанијата ќе го изгуби кредитот со своите клиенти и ќе престане да заработува стотици милиони долари. Од друга страна, Самсунг, неговиот добавувач, а истовремено и нејзин конкурент, ќе може да ја искористи ситуацијата за да добие комерцијален терен од Манзанита и да ги постави своите уреди на корисници кои барале Ајфон и не можат да го набават на пазарот.

Ако Самсунг гледа ограничувања во снабдувањето во влезот на OLED панелот за новиот лансирање на iPhone во есен 2017 година, Apple не може да си дозволи друг продавач да биде оставен на цедило. Ова е причината зошто Apple обично има неколку продавачи на клучни компоненти. На пример, добивате ЛЦД-панели од сите најголеми производители на дисплеи со седиште во Азија. За следната година, барем, се чини дека синџирот на снабдување OLED може да биде афера со една компанија, според ексклузивниот договор со Самсунг, но за доброто на компанијата и нејзините броеви, оваа состојба мора да се промени. И Епл мора да обезбеди доволно производство на OLED панели во 2017 година.

Минатиот вторник, аналитичарот на KGI Securities, Минг-Чи Куо, рече дека верува дека Apple ќе лансира целосно нов OLED iPhone заедно со 4,7-инчни и 5,5-инчни LCD-ајфони. Во исто време, се чини сосема веројатно овие различни верзии на смартфонот „Епл“ да бидат придружени со некои новини, како што е задниот стаклен панел. Новиот OLED iPhone ќе има и закривен екран од работ до работ. Претходно, Куо веќе рече дека новиот iPhone ќе има OLED екран; 5,8-инчен екран со дизајн без рамка. Веста што се напредува за новиот телефон на „Епл“ кој ќе се појави на пазарот за нешто помалку од една година, во есента 2017 година, привлекува и многу корисници на „Андроид“, па затоа е од најголема важност компанијата да може да ја снабдува оваа растечка побарувачка и задржи нови


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.