Тие го ставаат опсегот на AirPods и Beats Solo3 на тест

AirPods предизвикуваат сензација и покрај критиките добиени за нивната (за многумина) висока цена, тие беа еден од подароците на starвездите овој Божиќ. Дали навистина ги заслужуваат тие 179 евра што ги чинат? Покрај малата големина, одличната автономија и куќиштето за полнач што ви овозможува да уживате во нив до 24 часа, без да ги поврзувате со електричната мрежа, една од неговите предности е нејзиниот дофат. Карактеристика во која многумина не веруваат многу, бидејќи другите слични слушалки страдаат од исклучувања по неколку метри, но тоа во iDownloadBlog се тестирани со навистина неверојатни резултати.

Слушалки со W1 чип и без чип

Споредбата спроведена од iDownloadBlog има за предмет на анализа четири различни слушалки: два со новиот W1 чип (AirPods и Beats Solo3) и два без чип (PowerBeats 2 и Beats Studio Wireless). П.За да го направат ова, тие отишле на некое место на отворено, без пречки и ги ставиле на тест различните слушалки, проценувајќи кога врската е стабилна, кога ќе почнат да забележуваат одредени дефекти и кога не постигнуваат доволно квалитет сакаат да можат да продолжат да слушаат. Уредот на којшто го поврзаа е iPad Air 2.

AirPods наспроти PowerBeats 2

Ова се слушалки со слична големина, и затоа ги користиме за да ги споредиме нивните резултати. Додека PowerBeats 2, без новиот W1 чип, на 15 метри тие веќе почнуваат да имаат сериозни проблеми со поврзаноста, со повеќе или помалку пролонгирани пресеци, на 30 метри врската е веќе целосно бескорисна и невозможно е да продолжите да слушате музика со нив . AirPods немаат ни најмал проблем на 15 метри, и иако на 30 метри имаат пресек, музиката продолжува да звучи без проблеми. На 35 метри квалитетот веќе почнува да паѓа, но тие држат до 55 метри, кога намалувањата веќе спречуваат правилно слушање музика.

Beats Solo3 vs Beats Studio Wireless

И двајцата се слушалки со над-слух, поголеми од претходните и со подобри антени и батерии, па затоа треба да ги надминуваат мажите на нивните помали браќа без многу потешкотии. Studio Wireless се оние кои немаат W1 чип, и тие добро се држат до 20 метри, кога квалитетот ќе се намали нешто. На 30 метри страдаат од некои посекотини, а на 45 метри дефинитивно може да се смета дека го достигнале својот врв. Beats Solo3, со чипот W1 се однесуваат многу подобро, со мал расек на 30 метри оддалеченост, но продолжуваат да играат и после тоа, без најмал проблем. Квалитетот е сè уште добар до 65 метри и тие ги издржаа своите големи проблеми до 100 метри, во тоа време квалитетот остави многу да се посака и се воспостави максимален опсег.

W1 чипот добро ја извршува својата работа

Не знаеме каков тип на Bluetooth користат слушалките на Apple, но она што е јасно е дека AirPods, и покрај малата големина, се однесуваат многу добро и постигнуваат максимален опсег што малкумина би го замислиле, дури достигнувајќи и до 55 метри. Со некои проблеми, но држејќи се добро до 35 метри. Beats Solo3 станува вистински сеопфатен со 100 метри максимален дострел на отворено поле. Барате безжични слушалки со добар опсег? Па, размислете многу сериозно за оние со чип W1 Apple во своите различни модели.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.