Откривањето на падот на Apple Watch испраќа болничари за спасување на велосипедист

Детектор за пад на Apple Watch

Не е прв, ниту веројатно ќе биде единствениот пат кога зборуваме за несреќа каде што е поврзан Apple Watch, поврзан како главен бранител на животот на неговиот сопственик. Последниот случај е пронајден кај велосипедистот Вилијам Бут, велосипедист кој паднал на електричен велосипед додека бил на работа.

Вилијам Бут бил погоден од удрен автомобил и останал во несвест на местото на несреќата. Apple Watch, по откривањето на падот, по една минута ги извести службите за итни случаи кој се појавил на местото на несреќата.

Детекторот за пад не само што ги известува службите за итни случаи информирајќи ја специфичната локација, туку исто така, ако претходно сме ги пополниле полињата за контакт со итни случаи, тој испраќа СМС со локацијата каде се случил падот. Оваа функција е достапна само од Серија 4. Ако имате Серија 3 или пониска, можете да контактирате со службите за итни случаи притискање на страничното копче повеќе од една секунда.

Оваа функција е природно деактивирана во сите оние терминали на корисници кои се на возраст под 65 години, но многу се оние кои ја активираат затоа што никогаш не знаете кога можеме да ја користиме. Apple ја лансираше серијата 4 со детектор за пад и ЕКГ, две функции што за време на нејзиното лансирање никогаш немаше да можеме да ги замислиме дека тие би глумеле во толку многу наслови, сите поврзани со неговата добра работа.

Со Apple Watch Series 5, покрај тоа, Apple Watch е способен јавете се на локалните служби за итни случаи кога сте во друга земја, но тие не испраќаат СМС на вашите доделени контакти за итни случаи со вашата локација. Не е потребно да го конфигурираме телефонскиот број за итни случаи во земјата каде што сме, Apple Watch автоматски се грижи за тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.