Најавени очила за виртуелна реалност за iPhone 6 со просторна интеракција

Оној што повеќе или помалку, сигурно некогаш сте чуле за Oculus Rift, очила што ни носат технологија за виртуелна реалност за повеќе сектори, не само за забава. Pinć е името на некои очила за виртуелна реалност кои користат iPhone 6 како основа за неговото работење и со тоа да се постигнат пониски трошоци со искористување на технологијата што веќе е имплементирана од самиот Apple во својот терминал.

Поаѓајќи од оваа премиса, Пин оди чекор понапред и сака не само да бидеме само гледачи, туку и да можеме комуницирате со просторот виртуелни што ги гледаме. За да го направите ова, треба да поставиме два прстени, по еден на секоја рака, за да можеме да изведуваме гестови со повеќе допири и да комуницираме со околината, како да ја отелотворуваме улогата на Том Круз во филмот „Малцински извештај“.

Пинк

¿Кои хардверски делови ќе ги користи Pinć од iPhone 6? Како што можете да замислите, првиот е терминалниот екран што ќе дејствува како монитор. Второто клучно парче е копроцесорот М8 кој ќе биде одговорен за регистрирање на движењата што ги правиме со главата. Конечно, за да го препознаеме движењето на нашите раце, Pinć ќе ја искористи задната камера на iPhone 6.

Оттука, софтверот ќе биде задолжен за искористете го целиот хардвер на мобилниот Apple и со тоа да ни даде чувство на виртуелна реалност какво што никогаш не сме доживеале. Alsoе има и достапен SDK базиран на графичкиот мотор Unity за секој што сака да развива апликации или игри за Pinć.

Ако ви се допадна идејата и сакате да добиете единица Pinć, нејзината цена е САД долар 99 и веќе можете да го резервирате во вашата кампања Индиегого, платформа слична на Kickstarter. Откако ќе достигнат 100.000 долари што ги бараат, тие ќе започнат со производство на финалната верзија на производот што ќе стигне до домовите на првите клиенти до јуни 2015 година.

Врска - Пинć


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.