Ние ги тестиравме паметните светилки LIFX за HomeKit

Додека додатоците што се компатибилни со HomeKit продолжуваат да се шират, малку брендови ги продаваат своите производи директно во продавницата на Apple, а LIFX е еден од привилегираните. Со широк каталог на паметни светла компатибилен со платформата Apple, Google Home, Cortana и Alexa, Паметните светилки LIFX се одлична опција за оние кои сакаат да уживаат во автоматизација и контрола на осветлувањето во домот од својот iPhone, Apple Watch или преку говорни команди до Siri. Ги тестиравме нивните модели LIFX Mini и A19 и ги споделуваме нашите впечатоци подолу.

Два различни модели

Обично нема многу модели на паметни светилки во иста марка, но сепак LIFX се обложува на различни модели кои реагираат на различни потреби. Овој пат успеавме да тестираме две разнобојни LED светилки со различни карактеристики во секој модел:

 • LIFX-A19: Повеќебоен ЛЕР (16 милиони бои), затемнувачки, WiFi, со моќност од 11W еквивалентно на 75W и 1100 лумени.
 • LIFX Mini: Повеќебоен ЛЕР (16 милиони бои), затемнувачки, WiFi, со моќност од 9W што е еквивалентно на 60W и 800 лумени.

Покрај разликите во спецификациите, има и во дизајнот на сијалиците, што е модел A19 поголем и со многу оригинален рамен дизајн. LIFX Mini е помал, по големина е многу сличен на конвенционалната сијалица и има практично идентичен дизајн. Овој детал е една од неговите главни доблести: светилките LIFX Mini можете да ги поставите каде било, не мора да се грижите дали може да излегува од абажур, како што се случува со други паметни сијалици.

Конфигурација и работа

Конфигурацијата на сијалиците може да се изврши од вашата апликација на многу едноставен начин. Како и другите модели, неговата WiFi конекција ќе ве натера да немате проблеми со оддалеченоста до HomeKit, но исто така и со овие сијалици нема да имате проблеми со вашиот рутер со двојна опсег. Тие се компатибилни само со WiFi мрежи од 2,4Ghz, но немаат проблеми со мрежи што користат исто име за мрежи од 2,4 и 5GHz, кои предизвикуваат многу главоболки за повеќе од една.

Сијалицата LIFX Mini е компатибилна директно со HomeKit, но А19 моделот е по ажурирање на софтвер, така ќе мора прво да го додадете во апликацијата, да го ажурирате и потоа ќе ви го даде HomeKit-кодот за да можете да го додавате на вашите уреди во апликацијата iOS Home. Тие се исто така компатибилни со сите гласовни асистенти: Google Home, Cortana и Amazon Echo. Вие нема да мора да се омажите за асистент и можете да користите различни звучници околу вашата куќа контролирајќи ги сијалиците LIFX од сите нив.

Како што често се случува со овие уреди, сопствената апликација на производителот ни нуди многу повеќе опции отколку апликацијата iOS Home. Во овој случај, функциите се скоро бесконечни, со безброј сцени и ефекти кои се додаваат на традиционалните промени во бојата.. Секако, можете рачно да управувате со температурата на белата светлина од сијалицата, па дури и да ја користите функцијата „Ден и мрак“ (ден и темнина) што ги менува интензитетот и температурата во текот на денот.

Оваа функција ја немав видено до сега во ниту една сијалица што можев да ја тестирам и се состои од програмирање на серија часови во текот на денот, така што светлината во просторијата има различни интензитети (дури и исклучени) и температури. Разбудете се со одредено осветлување, кое варира во текот на целиот ден и дека ноќе варира сè додека не заспие. Поминувајќи извесно време на оваа функција, можете да постигнете осветлување во вашата соба што е прилично близу до природното.

HomeKit, автоматизација, Siri и HomePod

Силната точка што најмногу нè интересира тука е нејзината интеграција со платформата на Apple. HomeKit ги прифаќа сите брендови за да ни понуди уникатен протокол со кој можеме да добиеме производи од различни брендови за да комуницираат едни со други, создавајќи сцени и автоматизација кои влијаат на разни додатоци.

Иако контролата на функциите на сијалиците е многу почетна во апликацијата Home, фактот што нејзината интеграција со HomeKit ни овозможува да го контролираме преку Siri, нашиот Apple Watch, iPhone, iPad или од HomePod го прави одлична привлечност за корисници на производи од Apple. Ако шоуто „Ден и самрак“ заслужи да помине извесно време на тоа, Автоматизациите и сцените на HomeKit ќе ги направат паметните светилки додаток што сакате да ги ставите во секоја соба во вашиот дом.

Активирајте ги со сензори за движење, кои автоматски се вклучуваат кога ќе зајде сонцето, или само ако има некој дома, што автоматски се исклучува кога никој не е дома, или од одредено време ... можностите на HomeKit се бесконечни и вреди да се искористат максимално неговите можности.

Мислење на уредникот

Паметните светилки станаа една од омилените додатоци за оние кои влегуваат во светот на HomeKit, а исто така и една од најдобрите за почеток. Со овие две сијалици, LIFX Mini и A19, имаме два слични производи, но со важни разлики во однос на осветленоста и големината. THE LIFX Mini е идеална сијалица надвор од патот речиси насекаде во куќата, додека моделот A19 би го препорачал за оние места каде што неговите 1100 лумени се навистина неопходни, имајќи ја предвид неговата голема големина. Сигурен и компатибилен со која било тековна платформа, ова се две одлични алтернативи за оние кои сакаат демотски дома без да се омажат за никого и да користат било каков вид виртуелен асистент.

Сијалиците може да се најде на Амазон, со моделот A19 по цена од 69 € (линк) и сијалицата LIFX Mini за 53 € (линк) Ги имате на располагање во Apple Store преку Интернет по многу слични цени.

Паметни светилки LIFX
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
53 a 69
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Апликација
  Уредник: 90%
 • компатибилност
  Уредник: 100%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Компатибилен со сите виртуелни асистенти
 • Интуитивна апликација богата со одлики
 • Моќност од 800 и 1100 лумени
 • LIFX Mini со големина и дизајн идентичен со традиционалната сијалица
 • Без проблеми со рутерите со двојна лента

Contras

 • Цена повисока од конкуренцијата

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.