Папагал RNB6, нов CarPlay приемник за вашиот автомобил

Папагал RNB6 е името на новиот CarPlay приемник кој беше претставен за CES 2015 што се одржа деновиве во Лас Вегас.

Уредот е смислен и дизајниран да биде инсталиран во 90% од автомобилите што постојат денес, барем така тврди производителот. Единствениот услов за да може да се интегрира во контролната табла на возилото е да се има 2-ДИН шупливо да може да го постави овој папагал RNB6 кој е опремен со А. 7 инчен екран на допир, Резолуција од 720p и панел IPS.

Како добар центар за забава во автомобили, тој исто така има и а аудио засилувач од четири канали што обезбедува 55W моќност за секој од нив. Друг интересен додаток е неговиот широк агол камера Со резолуција од 1080p што има технологија „Super HDR“ за правилно снимање дури и во ситуации со голем контраст на светлината.

Фокусирајќи се на делот од софтверот, овој Parrot RNB6 работи a Прилагодена верзија на Android 5.0 благодарение на што можеме да играме мултимедијална содржина, да користиме GPS, да разговараме на телефон, да имаме помош за паркирање и низа други удобности при возење.

Ако го поврземе нашиот iPhone со Parrot RNB6, тогаш системот ќе стане а Ресивер на Apple CarPlay за да можеме да уживаме во интерфејсот што Apple го дизајнираше да се користи во автомобилите, да можеме да уживаме во апликациите што се компатибилни денес или Siri, асистентот што ветува дека ќе стане идеален виртуелен копилот за одредени задачи.

Во случај да решиме да направиме скок од iOS на Android, Parrot RNB6 исто така поддржува Android Auto, директна конкуренција на Apple CarPlay.

Сепак не знаеме датум или цена лансирање на Parrot RNB6 но изгледа многу добро. Ако имате можност да одите на CES, таму можете да нескопосник со него што сакате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.