Pioneer лансира нов додаток со CarPlay

Carplay

Пионер само што го лансираше втора генерација на нејзините NEX дисплеи, кои ни нудат можност за користење CarPlay во нашите автомобили. CarPlay е iOS пренесен на возилото и оперативниот систем ни овозможува да ги поврземе нашите iPhone телефони со автомобилот. На овој начин ќе можеме да ја користиме нашата музика додека сме на воланот, но исто така ќе имаме можност да слушаме текстуални пораки, да остваруваме повици помеѓу нашите контакти и да ги користиме картите за навигација на Apple.

NEX ја виде светлината за време на прославата на CES 2015 (Изложба на потрошувачи на електроника во Лас Вегас) и компанијата објави дека овие мониторите би биле компатибилни за уредите на Apple и Гугл. Така, NEX станува првиот додаток на Pioneer кој нуди компатибилност со Android Auto, оперативниот систем за возилото развиен од Google. Големата предност на Auto Play е тоа што има систем за навигација Google Maps, кој, за разлика од мапите на Apple, претставува ажурирани информации за сообраќајот.

NEX системите ќе му овозможат на корисникот да го избере својот стандарден оперативен систем, во зависност од паметниот телефон што го има. Се разбира, цената е нешто висока, бидејќи дел од 700 долари. За возврат, ќе добиете целосен екосистем во вашето возило, што ќе ве информира за сè што се случува на вашиот телефон.

Pioneer објави неколку модели на NEX кои се компатибилни со Android Auto и CarPlay: AVIC-8100NEX, AVIC-7100NEX, AVH-4100NEX AVIC-6100NEX и AVIC-5100NEX. Последните две се компатибилен само со CarPlay.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.