Платете за сината зона од вашиот iPhone со е-парк

е-парк

Мерачите на паркинг се размножуваат на улиците во сите шпански градови како печурки, едвај има улици на кои немаат сини, црвени или зелени ленти насликани на местата за паркирање. Покрај трошоците на корисниците, навистина е досадно да мора да се обидуваме да го обновуваме билетот за паркирање секој пат кога ќе истече периодот на важење на нашиот билет, или што ќе помине покрај нас и ќе завршиме со непожелна казна. На сето ова може да му дојде крајот, бидејќи е-парк, апликација достапна за iPhone и исто така со верзија за Android, ќе ни овозможи удобно да ги извршуваме сите овие операции од нашиот паметен телефон.

Во апликацијата мора да извршиме низа претходни чекори, како на пр регистрирајте кредитна картичка што ќе се користи за надополнување на нашата сметка за е-парк и додадете ги сите регистарски таблички на автомобилите што ќе ги користиме во апликацијата. Нема ограничување за регистрација, но постои единствена кредитна картичка. Покрај ова, мора да се додаде опис на автомобилот: марка, модел и боја.

е-парк-2

Штом сето ова е направено првиот пат кога ќе ја користиме апликацијата, повеќе нема да мора да ги извршуваме овие чекори повторно, само ќе треба да го паркираме нашиот автомобил, да го земеме нашиот iPhone, да ја избереме регистарската табличка на автомобилот и да ја извршиме уплатата благодарение на парите зачувани во нашата сметка. Цената е точно иста како да сме платиле на мерачи за паркирање на улиците, а исто така и на максималните периоди. Се печати виртуелен билет и сè е готово. ¿Како контролорот ќе знае дека сме платиле? Апликацијата ги испраќа информациите до централната, а операторот штом види дека нашиот автомобил нема билет ќе влезе во регистарската табличка во неговиот терминал, покажувајќи му дека сме платиле и периодот на важење.

Кои се предностите на овој метод? Во прилог на практичноста да не мора да носиме лабава промена и да можеме да сториме сè, од нашиот iPhone, апликацијата ќе не извести со известување 10 минути пред да заврши нашиот билет, овозможувајќи ни да го обновиме од истиот паметен телефон (сè додека прописите го дозволуваат тоа). Покрај тоа, ако контролорот не казни, ние исто така ќе бидеме известени и можеме да ја откажеме казната од апликацијата.

Овој систем за плаќање е-парк е во сила во различни шпански градови, како на пр Гранада, Марбела, Кордоба, Мадрид или Сантијаго де Компостела, и се очекува наскоро да се прошири во повеќе градови. Апликацијата е потполно бесплатна и ви овозможува да преземете електронски потпишан сертификат што ги оправдува вашите плаќања во случај да има проблем и мора да побарате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   djdared dijo

  Овие начини на плаќање се прекрасни и го прават плаќањето метри за паркирање многу полесно, но тие имаат само еден недостаток, а тоа е дека ако агентот што влегува во регистарската табличка во неговиот терминал за да провери дали сте платиле или не, е во област со инхибитори (во близина на полициска станица) и терминалот не може да се поврзе со базата на податоци, ќе бидете казнети. Веќе слушнав неколку случаи и кога тврдат дека е-Парк, Телпарк и други предупредуваат на овој ризик.

  1.    Луис Падилја dijo

   Па, тоа ќе биде нешто што треба да се има предвид, благодарам!

  2.    Хорхе dijo

   Ризик постои, но претпоставувам дека апликацијата, кога ги испраќа информациите за плаќање до соодветниот сервер, ќе биде регистрирана и во овој случај, глобата може да се поднесе жалба (или барем, треба да биде).

   1.    Луис Падилја dijo

    Навистина, потврдите што сте ги платиле може да ги добиете со дигитално потпишан сертификат што е законски валиден.

 2.   Кристобал dijo

  И тогаш има уште поважна мала работа:
  Казните за паркирање поставени во сината зона се ништовни според член 62.1.б од Законот 30/1992 од 26 ноември и член 3 од Регулативата на казнената постапка за сообраќај, циркулација на моторни возила и безбедност на патиштата, одобрени со кралски декрет 320/1994, од 25 февруари. Вие не сте обврзани да го платите, бидејќи за тоа плаќате данок на патот во вашиот град.

 3.   Трако dijo

  Во Логрошо, и замислувам дека во повеќе градови, веќе неколку месеци работи слична апликација за eysamobile со иста цел, што исто така ви овозможува да ги вратите парите ако паркирате помалку време отколку што баравте при паркирање. https://itunes.apple.com/es/app/eysamobile/id691811369?mt=8

 4.   Emilio dijo

  Е-паркот е прачка, ако се сомневате прашајте ги возачите. Работи супер лесно, штета што веќе го нема во сите големи средни градови!

 5.   Марио dijo

  Јас го имам користено 2 пати во Севилја, првиот многу добро, вториот фатален, серверот се расипа, го извади билетот на машината, а кога ќе го ажурирам оди и ми наплаќаат и за апликацијата.
  Што треба да биде поедноставно, тие ја прават одисеја.
  Се разбира, продолжете го времето од мобилниот многу удобно, ако серверот не е прекинат.