Платформата за подкаст за претплата на Spotify ќе наплати 5% провизија од втората година

Како што објави Волстрит журнал, шведската компанија официјално ја претстави својата платформа за претплата подкаст, платформа која многу се разликува од работењето на претплатите на објавите што Apple ги претстави минатата недела, делумно ги потврдува информациите што ги унапреди овој медиум.

La Платформа за претплата на поткаст Spotify нема да задржи никаков процент од износот што го плаќаат корисниците во текот на првите две години. Единствената сума што креаторите на содржина ќе ја видат со попуст ќе биде провизијата што платформата за плаќање ја чува за секоја трансакција (Stripe).

Претплата на Spotify Podcast

Од трета година, Spotify ќе задржи 5% провизија за сите претплати. Сите креатори на содржини кои сакаат да ја заработат својата содржина преку Spotify мора да ја користат платформата Сидро, платформа што Apple ја купи пред неколку години за повеќе од 100 милиони долари.

Цената што може да ја наплатат издавачите е 2,99 $, 4,99 $ или 7,99 $ месечно. Иако издавачите ја користат платформата Сидро за поставување и обележување на објавите како „само претплатници“, подкастите ќе бидат достапни на Spotify обележани со катанец.

Претплата на Spotify Podcast

За да го слушнат, корисниците ќе мора да ја посетат веб-страницата на предметната програма и да се претплатат, единствениот достапен метод за да можат прескокнете ја провизијата од 30% наплатена од Apple и Google. Првично изгледа малку незгодно, но треба да се очекува целата содржина да биде интегрирана на многу поудобен и поедноставен начин за корисниците.

Со оваа објава, Спотифај гарантира привлекуваат голем број креатори на содржиниБидејќи, по првите две години, провизијата за услуги Spotify е 5%. Со „Епл Подкаст“, ​​во текот на првата година, компанијата на Тим Кук задржува 30%, додека од втората година паѓа на 15%.

Првично платформата на подкасти Spotify ќе биде објавен исклучиво во САД постепено да се шири во повеќе земји.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.