Apple Pay е пред започнување во Кина со UnionPay

Јаболко-плати-Кина

Чекањето да може да се користи Apple Pay во Кина се чини дека е при крај. Се појавија неколку видеа на кои можете да видите како се користи мобилниот систем за плаќање на оние од Купертино во земјата мандарински, поточно со кредитни картички од банка на земјата UnionPay. Како што можете да видите на видеата, ќе може да се купат и во физички продавници и да се купуваат преку апликации (во рамките на апликациите). Подолу ги имате и двете видеа.

Apple Pay пристигнува во Кина

На првото видео можеме да видиме клиент кој се чини дека избра картичка UnionPay во Apple Pay и изврши уплата на брзото поминување на терминалот Verifone за да изврши купување Мекдоналдс. Терминалот реагира дека трансакцијата е завршена, го бележи купувањето и го печати билетот.

https://youtu.be/GnwrusknYPc

Во второто видео можеме да видиме снимање видео во кое корисник избира картичка UnionPay во Apple Pay и прави набавка интегрирана со кинеската апликација за патувања Ctrip. Трансакцијата ве замолува да го внесете отпечатокот и истиот е потврден.

Имајте на ум дека и првото и второто видео лесно може да се лажира, Но, Apple минатиот месец објави дека Apple Pay ќе пристигне во Кина на почетокот на 2016 година и точно го именуваше UnionPay како една од првите банки што може да го користи својот мобилен систем за плаќање.

Кина ќе биде петтата земја што ќе може да го користи Apple Pay од нејзиното лансирање во октомври 2014 година, приклучувајќи им се на Соединетите Држави, Велика Британија, Австралија и Канада. Добра вест за оние од нас кои сакаат да користат ваков вид на мобилни плаќања во Шпанија е дека Apple Pay се очекува да пристигне во нашата земја на крајот на оваа година, околу исто време со Хонг Конг и Сингапур. Сè уште е малку чудно, бидејќи Германија и Франција се секогаш на врвот на скоро сè што Apple објавува. Во секој случај, веројатно е дека за банкарското прашање Шпанија ги олесни работите за „Епл“ отколку Германија и Франција. На подарок коњ не мора да го гледаме неговиот заб.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.