Нова тужба против Apple, овој пат за грешка на FaceTime во iOS 6 за да не присили да ажурираме на iOS 7

Facetime не работи на iOS 6 Ако обично читате блогови за технологијата, ќе бидете запознаени со „планираното застарување“, практика што ја користат компаниите за да го утврдат корисниот век на траење на производот. Иако веќе е докажано дека оние од Купертино лансираат трајни уреди, мислам дека никој не може да негира дека користат програмирана застареност во своите уреди, нешто што е особено забележливо кога зборуваме за софтвер што не е достапен или престанува да работи на помалку нови уреди, како што е случај со FaceTime во iOS 6 или Siri што работи само на компјутери ако користиме macOS Sierra.

Поради оваа причина, Кристина Грејс, од Калифорнија, го тужеше „Епл“ обвинувајќи се дека Купертино тие престанаа да поддржуваат до FaceTime на iOS 6 да не принудат да ажурираме на iOS 7. Она што, исто така, според тужбата на Грејс, би го барале Тим Кук и компанијата би било да престанат да плаќаат на Акамаи за да им дозволат да продолжат да го користат нивниот патент за комуникација, бидејќи најголемиот дел од вината за целиот овој хаос е во кршењето на патентот на компанијата за јаболка и употребата на серверите Акамаи.

FaceTime ја користеше технологијата VirnetX и серверите Акамаи

Во претходното судење, Apple мораше да плати на VirnetX за кршење на патентот, судски процес што го заврши Купертино со 302 милиони долари помалку богати. Apple користеше два начина на поврзување кога го лансираше FaceTime во 2010 година: еден peer-to-peer што создаде директна врска помеѓу два iPhones и метод на реле што ги користеше податочните сервери на Akamai. Кога беше откриено дека peer-to-peer технологијата на FaceTime ги крши патентите на VirnetX во 2012 година, Apple беше принуден да го смени начинот на кој работи неговиот софтвер за видео повици (кој подоцна поддржуваше и говорни повици).

Со доаѓањето на iOS 7, Apple ги реши сите свои проблеми со FaceTime создавајќи нова peer-to-peer технологија, но тоа не е проблемот според Грејс и го напиша тоа во својата тужба. Според тужителот, Тим Кук и компанија тие создадоа лажна грешка што заврши со кршење на компатибилноста со iOS 6, што би им заштедило на луѓето на Купертино парите што корисниците кои не го надградиле на iOS 7 и неговата нова технологија за повици сепак би чинеле со продолжување на користењето на серверите Акамаи.

Сега можеме само да почекаме да откриеме како завршува сето ова. Лично, иако од време на време тие можат да бидат во право, воопшто не ми се допаѓа што не ни дозволуваат да одлучиме дали да користиме некои функции знаејќи дека тие можеби и не работат, како што е случај со Handoff на мојот iMac од крајот на минатата деценија. И, ако, како и секоја друга компанија, Apple постапи лошо со FaceTime, нека плати за тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   IOS 5 засекогаш dijo

    Земи го сега !!! Се надевам дека судската постапка ќе напредува и тие ќе го вратат времето на iOS 6!