Повеќе индикации дека WhatsApp ќе ни овозможи да испраќаме документи

Лого на Whatsapp

Се чини како времињата кога WhatsApp Требаше долго време да се објават поголемите надградби се минато. Од лансирањето на iPhone 6s, сега во сопственост на апликацијата Facebook започна рано и редовно да вклучува вести за новиот терминал. За кратко време имавме поддршка за 3D Touch, нешто што е во спротивност со годината кога требаше да почекаме за да можеме да користиме интерактивни известувања. Следната новина што се чини дека нè вклучува ќе овозможи испраќање датотеки, нешто што другите апликации како што е „Телеграм“ веќе долго време ни го дозволуваа.

Откритието е објавено од корисникот КарбонАтом од Редит, кој објави три слики дека, иако е точно дека може лесно да се манипулира, тие не оставаат простор за сомнеж. Во првата можеме да видиме икона придружена со текстот прикачи_документ.png, што преведено на шпански значи приложи документ. Како што знаете, тековната верзија на WhatsApp не ви дозволува да испраќате документи во која било од нејзините верзии. Важно е да се спомене дека сликите се земени од верзијата Андроид, но ништо не тера да мислиме дека оваа функција нема да достигне iOS

Ние ќе испраќаме датотеки преку WhatsApp

документи-whatsapp-2

На втората од сликите што ни ја нуди CarbonoAtom можеме да видиме и неколку типови документи што можеме да ги испратиме, како на пр. текстуални датотеки, PDF, презентации, табеларни пресметки и, што е впечатливо, непознати датотеки. Вториот може да значи дека можеме да испраќаме секаков вид датотеки, дури и оние што WhatsApp не знае како да ги идентификува.

документи-whatsapp

Третата од сликите, исто така, покажува неколку линии на код што ги поддржуваат претходните две слики.

документи-whatsapp-w

Кога ќе можам да испраќам датотеки преку WhatsApp?

Немаме одговор на ова прашање. Исто така, одамна разговаравме дека наскоро ќе има мајчин стан за Apple Watch, но тие сè уште не вклучија поддршка за паметниот часовник Купертино. Ако обрнеме внимание кога дознавме за секоја функција, можеме да помислиме дека пред да можеме да испраќаме датотеки, ќе треба да се активира верзија 100% компатибилна со Apple Watch. Од друга страна, би можеле да кажеме дека развојот на watchOS бара малку повеќе подготовка отколку што е потребно во iOS, систем за кој тие се развиваат со години. Во последно време, WhatsApp е многу непредвидлив, така што можевме да ги видиме овие вести за неколку месеци или обете за неколку недели.

Од друга страна, оваа новина е важна, но би било многу подобро ако е придружена со а верзија на природна работна површина. На тој начин, би можеле да испраќаме датотеки од компјутер на компјутер, без да се потпираме на нашиот телефон, нешто што сум го кажал илјада пати, што се чини како слаб (дефиниција РАЕ) и не се очекува да се подобри во иднина. Во секој случај, мора да знаеме дека апликацијата за iOS не е стопирана како пред неколку години.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Марк dijo

    Ова е за смеење во споредба со Телеграм на којшто е подобро монтиран.