Повеќе од половина од продавниците на Apple во Кина се веќе отворени

Apple Store

Помеѓу крајот на јануари и почетокот на февруари, Apple одлучи затворете ги сите продавници што компанијата ги дистрибуираше на целата азиска територија. Од 13 февруари, Apple постепено отвори дел од продавниците на Apple, а денес веќе има 29 продавници кои се отворени на азиска територија.

Сите продавници на „Епл“ во Кина кои се повторно отворени, тоа го прават во намалени часови од 11/12 наутро до 6 попладне. Од Apple ги повикуваат корисниците кои планираат да посетат една од продавниците на Apple кои им ги отворија вратите носете маска и дозволете им на вработените да ја проверат температурата на нивното тело.

Минатата недела, Apple го објави тоа тој беше принуден да ги измени бројките за приходите тоа беше закажано за првиот квартал од 2020 година, поради проблемите што ги предизвикуваше коронавирусот и во синџирите на производство, како и во фабриките и Apple Store кои беа принудени да се затворат.

Фабрики надвор од провинцијата Хубеи, епицентарот на вирусот, тие повторно ги отворија своите капацитети, но недостатокот на залихи ја задржува стапката на производство да биде иста како и пред ширењето на вирусот.

Според Блумберг, Податоците за продажбата на iPhone започнаа да паѓаат во јануари, кога вестите за коронавирусот беа практично секојдневни. Според UBS Research, бројките за продажба на iPhone во јануари, само во Кина, паднале за 28% во споредба со декември 2019 година, а за февруари се очекува продажбата да се намали уште повеќе.

Недостаток на суровина за производство на компоненти на различни производи што ни ги нуди Apple, ја принуди компанијата од Купертино да преместете дел од своето производство во Тајван.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.