Како да го поврзете iPhone со ТВ

iPhone е поврзан на ТВ

Сигурно многумина го оставиле вашиот стар лаптоп на врвот на полицата или во фиока и во моментот немате намера да го менувате бидејќи од нашиот iPhone или iPad можеме да сториме сè, исто така можеме да ја покажеме целата содржина на нашите уреди на големиот екран во нашата дневна соба. Apple ни нуди различни методи за да можеме поврзете iPhone или iPad со ТВ. Ако сакаме да го поврземе со нашиот компјутер, самата компанија ни нуди и различни опции, со или без кабли. Но, ние исто така имаме различни опции без да поминеме низ рацете на Apple.

На некои од апликациите достапни во App Store што ни овозможуваат уживање во содржината на проследување, функцијата AirPlay е оневозможена од инвеститорот, функција што ни овозможува да ја прикажеме содржината на нашиот уред на екранот од нашата дневна соба преку Епл ТВ. За среќа, можноста за прикажување на содржината на нашиот iPhone или iPad преку кабел не може да се деактивира, па затоа станува единствениот метод за да можете да уживате во содржината на овие апликации во нашата дневна соба, без да го правите тоа на екранот на нашата iPhone или iPad.

Airplay

Многумина се корисници кои почнаа да ги оставаат настрана своите лаптопи главно поради недостаток на употреба, бидејќи со iPhone или iPad можете практично да ги извршувате истите задачи, секогаш заштедувајќи растојанија. Како што еволуираа паметните телефони, не само iPhone, продажбата на компјутери паѓа на историски нивоа и трендот не се менува. Во 2008 година скоро 90% од уредите се поврзани на Интернет користејќи го оперативниот систем Виндоус, но за неколку месеци, Андроид стана најкористениот оперативен систем за поврзување на Интернет, што ја одразува промената на трендот што го претрпе пазарот во последните години.

Поврзете го iPhone со ТВ без кабли

Apple TV

Епл ТВ 4-та генерација

Најдобар начин за споделување на содржината на нашиот iPhone, iPod touch или iPad е преку протоколот AirPlay, создаден од Apple до дозволете размена на видео содржини, музика или слики со ТВ или музички систем. AirPlay бара испраќачот и приемникот да се поврзани на истата WiFi мрежа и како што покажува нејзиното име, комуникацијата се изведува без какви било кабли.

Apple TV е врвен уред за да може да ја прикажува содржината на нашиот iPhone, iPad или iPod touch на ТВ-екранот во нашата куќа. Со текот на годините, функциите што ги нуди Apple TV се проширија, особено по пристигнувањето на Apple TV од 4-та генерација, уред со сопствена продавница за апликации што ни овозможува не само да уживаме во музичките услуги што се пренесуваат како Netflix, HBO, Hulu .. . но тоа исто така ни овозможува да уживаме во игрите со iOS на големиот екран во нашата дневна соба без потреба од споделување или пресликување на екранот, се додека тие го прилагодиле интерфејсот на овој уред.

Ако сакате само да ја прикажете содржината на вашите iOS уреди на ТВ, со 3-та генерација на Apple TV е повеќе од доволно. Третата генерација на Apple TV престана да се продава кратко време по лансирањето на моделот од 3-та генерација, пред нешто повеќе од една година, но денес сè уште можеме да го најдеме за околу 4 евра на Интернет. Или, исто така, можеме да избереме да одиме на половен пазар, каде што најверојатно ќе го најдеме поевтино.

Сега Apple ни нуди два модели на Apple TV, 32 и 64 GB. Apple TV на 4-тата генерација е со цена од 179 евра, додека моделот со 64 GB е достапен за 229 евра во Apple Store на Интернет. Овој уред не е достапна на Амазон Поради фактот што услугата Амазон за стриминг на видео не е инсталирана природно на уредот, повеќе од доволна причина главата на Амазон да одбие да го продава овој уред.

Mac или компјутер поврзан на ТВ

Mac или компјутер поврзан на ТВ со AirPlay

Ако имаме Mac Mini како мултимедијален центар во нашата дневна соба поврзана со телевизорот, можеме да ја користиме и функцијата AirPlay. За нашиот Mac да започне да ја нуди оваа услуга, ние мора да користиме апликации како што се Airserver, Рефлектор 2, LonelyScreen o 5KPlayer. Првите две апликации се со цена од 13,99 и 14,99 евра, соодветно 5KPlayer и LonelyScreen се целосно бесплатни. Покрај тоа, 5K Player е комплетен видео плеер компатибилен со скоро сите формати.

На овој начин, користејќи ја една од овие апликации инсталирани на нашиот Mac поврзан на нашата телевизија, можеме да ја споделиме содржината на нашиот iPhone, iPad и iPod touch директно на екранот од нашата дневна соба без да мора да купувате адаптери, уреди или кабли. AirServer, Reflector 2, LonelyScreen и 5KPlayer се достапни за екосистемот Windows и macOS.

Поврзете го iPhone со ТВ со кабли

Мек поврзан на ТВ

Mac поврзан на ТВ со QuickTime

Ако не сакаме да инсталираме никаква апликација на нашиот Mac за активирање на функцијата AirPlay можеме да ја направиме мајчината апликација QuickTime. За неколку години, Apple ни дозволуваше да ја прикажуваме содржината на нашиот уред преку QuickTime, дури ни дозволува можност за снимање на сè што е прикажано на екранот. За да го направите ова, треба само да ги поврземе нашите iPhone, iPad или iPod touch на Mac со помош на кабелот Молња.

Адаптер за молња до VGA конектор

Ако нашата телевизија ветеран продолжи да се бори и не планираме да ја смениме. Или иако нашата телевизија со HDMI конекција нема никаква бесплатна врска од овој тип, можеме да ја искористиме Молња до VGA адаптер, адаптер што ја прикажува само сликата на нашиот уред на екранот на нашата телевизија или монитор (ако беше така), бидејќи овој тип на врска не е способен да пренесува звук, како да можеме да го направиме тоа со Молња до HDMI .

Ако имаме стерео во близина, можеме да ја поврземе врската со слушалки на нашиот уред  за да не мора да уживаме во содржината со аудио-звукот на нашиот уред. Или, ако имаме звучник за Bluetooth, можеме да го испратиме аудио сигналот до овој уред. Или, исто така, можеме да поврземе Bluetooth слушалки со уредот за да уживаме во аудио-звукот, без да вознемируваме никого. Како што можете да видите, има решенија за сè.

Конектор Молња до VGA Има цена во Apple Store од 59 евра. Од време на време, истиот овој официјален конектор, потпишан од Apple, е достапен на продажба на Амазон.

APPLE MD825ZM / A - Адаптер за поврзување на iPhone со ТВ

Официјален кабел од молња до HDMI

Официјален кабел од молња до HDMI

Официјално познат како молња конектор за дигитален адаптер AV. Овој кабел кој има цена во Apple Store од 59 евра, ни овозможува репродуцирајте ја содржината на нашите iPhone, iPad и iPod touch со конектор за молња со резолуција до 1080p на телевизор, проектор или дисплеј компатибилен со HDMI, дефиниција повеќе од доволна за 32 инчен телевизор од сега па натаму, иако може да биде малку кратко ако имате 50-инчен телевизор или повеќе. На овој начин ќе можеме да уживаме во фудбалски натпревари, телевизиски серии или филмови од нашите iOS уреди на телевизија, проектор или екран на голема начин.

Овој адаптер ни нуди влез HDMI и конектор за молња за да можеме да го полниме уредот додека трошиме содржина на големиот екран. Да може да го поврзе ние мора да купиме HDMI кабел одделнобидејќи овој адаптер не го вклучува. Ако не брзаме да го купиме овој адаптер, можеме редовно да го посетуваме Амазон, каде што овој адаптер понекогаш се продава.

Очигледно ако не сакаме да ги потрошиме парите што ги чини тој адаптер, Можеме да користиме неофицијални адаптери достапни и на eBay и на Amazon, но со текот на времето тие престануваат да работат бидејќи Apple откри дека не е официјален и ни дозволува да ги користиме. Покрај тоа, квалитетот на конструкцијата и материјалите оставаат многу посакувани.

Дали знаете кој било друг метод за да можете поврзете го iPhone со ТВ?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Диего dijo

  Ezcast, xiaomi tv и chromecast се исто така добри опции.

  1.    Игнасио Сала dijo

   Ниту еден од овие три уреди не дозволува да ја прикажеме целата содржина на нашиот iPhone на ТВ, тие не се компатибилни, затоа не се вклучени во статијата.

 2.   бмдарвинергио dijo

  Дали Apple TV ви дозволува да направите нешто слично на Screen Mirroring, но со исклучен екран на iPhone?
  Размислувам да купам една, особено затоа што имам Водафон ТВ, и илуминаторите не создаваат апликација SmartTV и не знам што да правам, бидејќи со фиксното осветлување-HDMI кабел што треба да го имам iPhone со екранот вклучен.

 3.   Sergio dijo

  Веќе, проблемот е што со тој кабел, екранот на iPhone треба да биде вклучен.
  Оттука, не знам дали AppleTV го поправа тоа.

 4.   Натанаел Гонзалес dijo

  Мојот Iphone 6 не се поврзува со телевизорот преку HDMI кабел претходно, ако го поврзав, го исклучив и ако подоцна повторно го поврзав, сега се поврзува и не знам што се случи со него, што да направам, може ли помогни ми