Дали Microsoft Surface се продава подобро од iPad на Apple?

Површина

Дека iPad не поминува низ својот најдобар момент е очигледно. Таблетот „Епл“ старее доста лошо заради она што ни е навикнат кој било производ на „Епл“ и продажбата на „Ајпад“ во сите негови модели е повеќе од дискретна во споредба со оние од другите времиња. И покрај ова, нека не ве залажува: iPad сепак се продава доста добро, иако во многу помал број отколку порано. Како и да е, Мајкрософт со својата Површина се чини дека добива сè поголема позиција, и затоа можеме да видиме дали го читаме написи објавени во WinBeta, Forbes и други важни блогови, кои тврдат дека Microsoft успеа да го победи Apple во продажбата на таблети. Сите побрзаа да кажат дека Surface веќе го надминува iPad-от, но ајде да погледнеме во оригиналниот напис и што всушност пишува, оставајќи ги насловите на таблоидите настрана.

Студијата на која се темелат овие написи е спроведена од 1010Data, и во неа можеме да видиме дека во текот на месец октомври 2015 година Microsoft Surface е попродаван во онлајн продавниците отколку Apple iPad. Зборуваме само во текот на месец октомври, и само ако ги земеме предвид онлајн продавниците во САД, без физички продавници или надвор од таа земја. Но, не само што останаа тука деталите што ја оставаат студијата малку „земена со зрно сол“, туку исто така вклучува и продажба на „Мајкрософт површината“ и „Површинска книга“. Ако веќе мислам дека вклучувањето на Surface во истата категорија со iPad е нешто нефер (првиот е повеќе лаптоп отколку таблет), ако веќе го додадеме Surface Book работите стануваат уште полоши, бидејќи ова е чист лаптоп и тврд и тоа малку (или поточно ништо) има врска со iPad, дури ни со iPad Pro. Во таков момент, Зарем не би било фер да се додаде продажбата на MacBooks на оние на iPad?Така тие би се натпреварувале под еднакви услови.

Продажба-iPad-површина

Да го разгледаме и месецот во кој сè се случува: октомври. И, исто така, да ги разгледаме графиконите. Додека Мајкрософт претрпе спектакуларен пораст од 25% на 45% за еден месец, Apple го намали истиот месец од 35% на 17%. Не случајно на почетокот на октомври Microsoft го претстави својот нов Surface додека Apple не го лансираше својот iPad Pro до средината на ноември. Како што честопати се случува пред лансирање на нов производ, продажбата на оние што ќе бидат „застарени“ се забавува поради неизбежното пристигнување на нови.

Продажба-Мајкрософт-Ајпад

Но, останува најдоброто од сите: студијата не се базира на продадени единици, туку на приходи од продажба. Имено, студија вели дека Мајкрософт продава повеќе таблети кога навистина треба да каже дека заработува повеќе пари, особено имајќи предвид дека Microsoft Surface има просечна цена од 844 долари и iPad од 392 долари. Всушност, оригиналниот напис од WinBeta Во подножјето на една од сликите со графиката се вели (и јас буквално преведувам):

Мајкрософт може да продава помалку таблети преку Интернет од Епл, но просечната продажна цена на Мајкрософт е двојна.

И, тоа е дека со бројките со кои се справуваме, Apple треба да продаде двојно повеќе единици од Microsoft за да одговара на продажбата според оваа студија, т.е. Иако „Епл“ продава повеќе таблети од „Мајкрософт“, како оние на „Мајкрософт“ се двојно поскапи, сè што не треба да се продава повеќе од двојно отколку што претпоставува „Мајкрософт“ дека во оваа студија се вели дека продава повеќе од „Епл“.

Продажба-Apple-Microsoft

Последниот графикон од студијата го оставам за крај. Земајќи ги предвид последните дванаесет месеци (не само месец октомври), ова се продажби (инсистирам, во пари, не во единици) на секоја марка. И покрај фактот дека Microsoft ги става своите Surface и Surface Book во оваа торба, дека просечната цена на овие „таблети“ е двојно поголема од Apple, Продажбата на Apple продолжува да води, скоро двојно поголема од онаа на Microsoft. Но, овие „ситници“ не се важни кога објавуваат статија, бидејќи како што велат, „вистината не расипува добар наслов“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   М $ често dijo

  Можно е ipad да продолжи да продава подобро, но она што е јасно е дека во Купертино веќе им е јасно како ривалот треба да победи.

  Додека андроидите продолжуваат со своите просечни таблети, Surface се покажа како вистински ipad убиец и на крајот ќе го победи ipad во продажбата, всушност, ако имаше површина по цена на ipad mini, ќе беше долго пред време, но површината Тоа е скап производ и ќе продолжи да го одржува премиум ореолот што толку многу го сака Apple.

  1.    Луис Падилја dijo

   Таму ви давам апсолутно во право, всушност Apple веќе го направи првиот чекор со iPad Pro, иако верувам дека интеграцијата на софтвер за мобилни уреди и за компјутери сепак мора многу да напредува, како што сега е замислена од Microsoft I не заврши види го тоа.

 2.   Јован dijo

  Површината про 4 јаде компири со iPad pro за… користење компјутерски систем !!! Епл со парите што ги имате толку тешко дали беше да се направи OSX-допир ??? Мајкрософт ги добива батериите скенерот за ириса е нова технологија што Мајкрософт прва ја спроведе во паметни телефони и таблети и тие ќе јадат јаболко