Мапите на Apple „Погледни наоколу“ се подготвува да стигне до други земји

Панорамски поглед на „Мапи на Apple“

iOS 13 донесе со себе новости Епл Мапи како пристигнување на Панорамски поглед или „Погледни наоколу“. Оваа функција, слична на Уличниот приказ на Google Maps, му овозможува на корисникот да ги визуелизира улиците и патиштата како да се присутни на нив. Благодарение на возен парк со доволно технологија за зафаќање на 360º, Apple успеа да стигне до многу земји, вклучувајќи ја и Шпанија. Всушност, во последните неколку недели од Купертино тие програмираат нови рути за нивните возила со цел зголемување на бројот на земји и региони што го поддржуваат погледот околу, меѓу кои се Хонг Конг, Австрија или Швајцарија.

Погледнете наоколу во „Мапите на Apple“

Новите земји ќе имаат панорамски поглед благодарение на Apple Maps и „Погледни наоколу“

„Епл“ спроведува теренски мерења со возила ширум светот за да собере податоци за подобрување на „Мапите на Епл“ и за поддршка на функционалноста „Гледај наоколу“. Ние може периодично да прегледуваме и да собираме информации од некои локации со цел да одржуваме ажурирана, висококвалитетна мапа.

Apple Maps информира преку официјална веб-страница начинот на кој тие имаат соберете ги потребните информации за да ги направите панорамските погледи собрани во Погледни околу. Се користат ранци, iPhone-и, iPad-и и возила монтирани со висококвалитетни камери 360º со цел да се соберат максимални информации од различни земји.

Поврзана статија:
Apple Maps продолжува да ги подобрува своите информации за COVID-19

Официјалната веб-страница ги собира датумите на кои се снимени сликите. На пример, последното ажурирање на картите во Шпанија беше помеѓу месеците мај и јуни оваа година. Можеме да ја смениме земјата за да набудуваме кога е планирано ново мапирање со технологијата 360 Apple на Apple.

И тука ги наоѓаме вестите. Во случајот на Швајцарија, Хонг Конг или Австрија Тие сè уште немаат зачувани слики од 360º и затоа не пристапуваат до функционалноста „Погледни околу“ од „Мапите на Apple“ во нивната земја. Но, сепак, Apple веќе ја закажа циркулацијата на своите возила од овие земји во наредните месеци. Во случајот на Швајцарија, некои региони веќе започнаа со мапирање на втората половина на јули и ќе траат до 16 август, други ќе започнат во август и ќе завршат во септември. Друг пример е Австрија, која започнува со мапирање од септември во некои региони. Во други, тие започнаа на 12 јули и ќе завршат на 25 септември.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.