Поглед на главните нови карактеристики на Кратенките во iOS и iPadOS 14

Автоматизацијата е основна во нашиот ден за ден. Лансирањето на Кратенки од Apple пред неколку години беше почетна точка за нешто што продолжи да расте експоненцијално. Реалноста е дека напредокот што апликацијата го вметнува во различните оперативни системи значи дека има група експерти кои работат на подобрување на перформансите. Промените на Кратенките исто така пристигнаа во iOS и iPadOS 14. Сепак, некои од новите функции сè уште не се достапни во бета-верзиите на развивачите, но ќе се интегрираат малку по малку се додека конечно не стигнат до конечната верзија. Ова се главните нови карактеристики на Кратенките.

watchOS 7, вистинска автоматизација и папки во Кратенки на iOS и iPadOS 14

Без понатамошно разочарување, да ги запознаеме главните вести и промените на Кратенки во iOS 14. Една од моите омилени новини е додавање на шест нови фрлачи. Тоа е, шест нови ситуации што можат да предизвикаат активирање на одредена кратенка. Овие се:

 • Полнач: Кога ќе го поврзете или исклучите полначот, ќе започне едно или друго дејство.
 • Ниво на батерија: Започнува автоматизација кога батеријата достигнува прецизен процент на батеријата.
 • Е-пошта: кога ќе добиете е-пошта што одговара на низа критериуми (предмет, испраќач, сметка, итн.), дејството ќе се активира.
 • Порака: дејството започнува кога ќе добиете порака од одредена личност.
 • Затвори апликација: кога апликацијата е затворена, ќе започне кратенка.

На овој начин и со овие нови фрлачи, ние сме во можност да вклучете го режимот за заштеда на батерија автоматски кога нашиот уред достигнува 30% батерија, на пример. Или исклучете ги светлата кога излегуваме од апликација за стриминг. Со овие предизвикувачи, Apple сака кратенки да станат попаметни. Сепак, за да го сторат тоа, потребно е корисникот да ги конфигурира.

Друга новина околу Кратенките е можност за организирање кратенки во папки. Така, можеме да ги задржиме сите кратенки во ред, ако имаме многу. Покрај тоа, таа е интегрирана со друга новина што е постоење на а вистински додаток за кратенки. Тоа е, можеме да создадеме папка со најчесто користени кратенки и да ги додадеме на почетниот екран благодарение на графичките контроли iOS 14.

Конечно, со iOS и iPadOS 14 можеме да додадеме кратенки директно на нашиот часовник благодарение на интеграцијата на апликацијата со Apple Watch. Можеме да конфигурираме во секоја кратенка ако сакаме да се појави или не во апликацијата за часовник. Ние исто така можеме да ги извршуваме различните кратенки без да мора да бидеме до iPhone-от, бидејќи тие се синхронизирани од iCloud.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.