Полицијата заплени 740 ајфони добиени со лажни картички

украден iphone

Ние сме во екот на сезоната за подароци и шопинг, Божиќ е еден од најпрометните периоди во однос на набавката на потрошувачката технологија, а исто така е идеално време да се преселат неколку од овие производи преку црниот пазар. Така сигурно помислија раководителите на овој заговор, кои испратија 740 iPhone 6s во Хонг Конг со намера да ги продаде на црниот пазар. Полицијата го пресретна овој товар од речиси еден милион долари за кој мислеше дека ќе се продаде за време на овие датуми за да се добие добро.

Властите во областа веќе ја изразија својата загриженост за зголемената активност на овие ќелии за организиран криминал во секторот за продажба на телефонија. Всушност, изненадува тоа што во некои области овој вид на криминал се одвива поефикасно и редовно отколку продажбата на дрога во Хонг Конг. Локален весник и полицијата, како и Одделот за трговски криминал работеа рака под рака во оваа истрага.

Откако ќе го следите корисникот што ги купил овие уреди и пресретнал возила натоварени со IPhone 740 вреден приближно 290.000 XNUMX УСД, Полицијата открила и подарочни картички на Епл Стор во вредност од 585.000 XNUMX американски долари, сите веројатно биле купени со нелегални или украдени кредитни картички. Curубопитно, притворениот се чини дека соработувал со властите, кои се борат да ги пронајдат водачите на овој заговор.

Истрагата сè уште трае, бидејќи се појавуваат овие аквизиции тесно поврзана со фалсификување кредитни картички во Јужна Калифорнија во САД, земјата на потекло на iPhone-ите наменети да бидат испратени во Хонг Конг. Се чини дека не секој го дели истиот божиќен дух околу ова време и злобниците воопшто не мируваат, всушност, Божиќ е нивното омилено време за дејствување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дејвид dijo

  -Капетане, сметавме 1000 iPhone-и
  -850 рече?
  -Не, 740 господине
  -Добро, да го дадеме предупредувањето.

 2.   Гус dijo

  Одличен сок

 3.   Нова парадигма dijo

  ДИРЕКТНО ДО ПЕРУ -КАЛАО ADЕДИЕЛ КАРМЕСИ