Полначот MagSafe ќе биде ограничен на 12W во iPhone 12 Mini

Полнач MagSafe и силиконски MagSafe ракав

Една од новините на последниот настан на Apple беа полначите MagSafe кој, заедно со новиот систем за магнетно полнење на сите модели на iPhone 12, би се вклопил во совршена симбиоза за полнење на уредите „безжично“ (запомнете дека полначот е поврзан со кабел), и со брзо полнење што обезбедува 15W.

Сепак, во неодамнешниот документ за поддршка на Apple, достапен на овој линк, укажува на тоа Новиот полнач MagSafe ќе биде ограничен на максимална моќност од 12W кога се користи со новиот модел iPhone 12 Mini. На овој начин, полначот би работел поинаку од оној што го обезбедува со други уреди каде би достигнал 15W.

Apple посочува дека iPhone 12 Mini може да го постигне овој 12W со USB-C адаптер што исполнува или надминува 9V / 2.03A. За остатокот од моделите на iPhone 12, 15W ќе се постигне со адаптер 9V / 2.22A или 9V / 2.56A USB-C. И покрај ова, Apple го посочува тоа испорачаната енергија на кој било од моделите на iPhone 12 ќе зависи од повеќе фактори, вклучително и температурата на системот во секое време.

Придружниот документ го споменува и тоа кога додатоците се поврзани преку приклучокот Молња како што се EarPods кои повеќе не се вклучени во кутијата, Моќноста на полначот MagSafe е ограничена на 7,5W да ги исполнува регулаторните стандарди. Ова е применливо за сите модели на iPhone.

Apple не само што ни ги обезбедува овие податоци за напојувањето на полначот, туку ни кажува и како треба да ги користиме за да ги полниме нашите уреди. Полначот MagSafe треба да биде поврзан со адаптерот и електричниот приклучок пред да го закачите на iPhone-ите. да се види дали може безбедно да испорача целосна моќност. Ако го приклучиме полначот на iPhone пред да го поврземе со штекерот, подобро е да го отстраниме iPhone од полначот, да почекаме три секунди и повторно да го поврземе повторно, така што MagSafe обезбедува максимална моќност на полнење.

Полначот MagSafe е достапен за 45 евра во Apple Store додека iPhone 12 Mini може да се резервира од следниот петок, 6 ноември.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Даниел П. dijo

  Каде го видовте MagSafe од 39 евра? Цената е 45 €.
  Испратете го тој код за попуст.

  1.    Алекс Висенте dijo

   Сета причина во светот. Наша грешка, ние ја исправаме!