Како да ги вратите iPhone и iPad без да го изгубите џеилбрејкот

Полуобновување

Semi-Restore е неопходна апликација за оние кои го имаат направено нивниот уред со Jailbreak и не сакаат да го изгубат. ДОАжурирана до најновата верзија со достапен Jailbreak (iOS 9.1), апликацијата исто така веќе има поддршка за трите најважни платформи: Windows, OS X и Linux. Со ова ажурирање, секој што има Jailbroken и поради некоја причина смета дека е потребно да го врати својот уред, сега ќе може да го стори тоа без страв дека ќе ја изгуби Cydia и ќе може да продолжи да ужива во своите омилени измени со неодамна обновениот терминал. Ние ви ги даваме деталите подолу.

Вратете се без да го изгубите Jailbreak

Semi-Restore ја исполнува точно оваа цел: да го оставите вашиот уред чист, бидејќи штотуку е вратен во официјална верзија на iOS, но со завршен Jailbreak. Ако го имате инсталирано вашиот iPhone со iOS 9.1 и Cydia, можете да користите SemiRestore и ќе заврши со истиот инсталиран iOS 9.1 и Cydia, но без апликации, измени и податоци, бидејќи излезе од фабриката. Тоа е многу корисна процедура за оние кои имаат Jailbreak и од која било причина на нивниот терминал веќе му е потребна реставрација, бидејќи е нестабилен, бавен или има каков било друг софтверски проблем.

Постапка

Користењето на полу-обновување е прилично едноставно, само треба да ги поврзете вашиот iPhone, iPad или iPod Touch со вашиот компјутер, да ја стартувате апликацијата што можете да ја преземете од официјалната веб-страница на SemiRestore и притиснете го копчето што се појавува во прозорецот. Видеото што го ставам на овие редови е доста старо, но постапката не е променета, па затоа е сè уште валидна. Откако ќе се користи апликацијата, вашиот iPhone или iPad ќе бидат толку свежи надвор од кутијата, со истата верзија на iOS што ја имав пред постапката и, што е најважно, со направено Jailbreak и Cydia.

Други алтернативи

Во прилог на Semi-Restore, имаме и друга алатка која ви овозможува да го вратите вашиот уред додека ја имате инсталирано истата верзија на iOS, но исто така и елиминирање на Jailbreak. Ако не ја измените верзијата на iOS што ја инсталиравте, ако сакате повторно да Jailbreak повторно, тоа е можно. Неговото име е Cydia Impactor, и се инсталира и работи од самиот уред, без компјутери помеѓу нив, за да може да биде уште поудобно. Имаме целосен туторијал за тоа како да го користите Оваа статија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.