Помина долго време откако Apple не ги ажурираше овие производи

настан-ipad-2014 година

„Предолго е“, тоа е фразата што Apple ја вклучи во поканата за настанот на 16 октомври во кој ќе се сретнеме со новата генерација на iPad-и. Ако престанеме да размислуваме, има неколку производи во каталогот на компанијата кои не се ажурирани премногу долго и имаат потреба од итно обновување.

Не обновување на iPad или iPhone секоја година нема смисла бидејќи тоа е веќе „норма“, како за Apple, така и за корисниците. Навикнавме на годишен циклус за обновување што на Епл му носи вкусен приход, кој се чини дека секоја година се зголемува. Гледајќи го ова, нормално е дека тие се фокусираат на своите starвездени производи, сепак, подолу имате некои од производи што можат да користат ажурирање.

Apple TV

Епл ТВ 2

Јас сè уште не разбирам како Apple не добива повеќе од својот сет-топ бокс. Можеби има доволно мултимедијална содржина за уживање во САД и другите територии, но во Шпанија стана обичен приемник на AirPlay со многу ограничувања.

За многумина ова е доволно, но она што не е разбирливо е дека има хардвер на iOS уред, Apple не ги отвора вратите на своите Продавница за апликации на Apple TV. Јасно е дека е многу попрофитабилно (за нив) да потрошиме 700 евра на iPhone 6 за нешто повеќе од 100 евра на Apple TV, но кога ќе продадат екосистем, тие сигурно ќе го најдат клучот за да извлечат повеќе од тоа и направете го профитот профитабилен.одлука.

Јас сум еден од оние што чекаат а Apple TV се обнови и витаминизираше со нови функции. Дали ќе видиме вакво нешто во идната генерација на производот?

Опсег на IPod

ајподи

Откако престана продажбата на iPod Classic, опсегот на Епл музичките плеери се осудени да изумрат. Смартфонот краде продажба на овие производи од година во година и тоа се покажува. Јасно е дека секој модел на iPod е незаменлив за многу специфична работа, но кога денес преовладува разноврсност, тешко е да се задржи iPod само затоа што е добар да одиш во теретана со него.

IPod Shuffle и iPod Nano повеќе или помалку се држат таму поради нивната големина и она што го спомнав претходно, но iPod Touch е глупост. Чини „само“ 200 евра, но зборуваме за фактот дека е опремен со процесор „Епл А5“ (три генерации зад сегашниот „Апл А8“, тој е процесор на „Ајфон 4с“), чипсет кој е јасно застарен и преживува за оптимизација на iOS, но е на работ да не биде поддржан во следната генерација на системот.

За малку повеќе пари, купивме iPhone (дури и ако е од втора рака) што не само што ќе биде помоќно, туку исто така ќе ни овозможи да направиме повеќе работи.

Mac Mini

Mac Mini

717 се денови кога влезот на компанијата Mac не е ажуриран. Овој временски период во светот на технологијата значи а застарен хардвер Јасно е дека, и иако сопствениците на компјутери сигурно се уште се задоволни со неговите тековни перформанси, купувањето на овој производ денес не е добра идеја бидејќи е старо скоро две години.

Како и со iPod-ите, јас исто така знам дека има многу луѓе што чекаат еден. големо реновирање на Mac Mini и има знаци дека може да дојде многу скоро. Можеби настанот на 16 октомври заедно со лансирањето на Yosemite е добра можност да се обнови малиот Мек.

Прикажување на закана

Прикажување на закана

Ако 717 дена без ажурирање на Mac Mini изгледаат многу, внимавајте 1121 ден облечен во мониторот за Thunderbolt Display. Не знаеме што чека Apple за да го обнови, можеби скокот на Retina Display во iMac е изговорот што го имаат во Купертино за да нè натераат да почекаме, но ако тоа е причината, тоа ми дава дека сепак ќе мораме почекајте долго додека не видиме iMac од 27 инчи способен да придвижи ваква монструозна резолуција без да биде рерна (уште повеќе печка).

На кратко, имаме нови iPad-ови на патот но кој било од производите што ги имате на овој пост може да стане добар кандидат за обновување следниот четврток.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дго dijo

  Со јаболко телевизија, ако сте го погодиле ноктот на главата, станува монотон и бескомпромисен производ

 2.   Дамиен dijo

  ммм добро не се согласувам со ipod, барем овде во Аргентина ipod чини околу 200 долари и iphone чини 2500 долари плус не пристигнуваат и треба да ги купите на слободен пазар или eBay. За мене не е лоша услуга, ако извадат нов ipod ќе го купам сигурно затоа што со iphone како што велиш не можеш да направиш многу работи, туку само уште една работа (зборувај на телефон и користеј мобилен интернет ) и ако не земат друг ipod, чао јаболко до мене, знам дека е веројатно затоа што оваа компанија не мисли на луѓе со ниски примања како мене, мисли само на богати или луѓе од прв свет, и тоа е во ред, тие само сакаат да заработат пари, всушност ги демонизираа со 5C xD

 3.   Розалио dijo

  Сакам да го смените операторот iPhone 5c