Како да префрлите разговори на WhatsApp од iPhone на Android или обратно

И iOS и Android ни нудат многу опции за да избегнеме губење на податоци се додека сме на иста платформа. Резервните копии во iCloud или во нашата сметка на Google прават одење од еден Андроид на друг или од еден на друг iPhone е детска игра и дека не ја губиме целата содржина што нашиот претходен паметен телефон требаше да може да го продолжи со новиот како ако ништо не се случеше. Но ¿што се случува кога сакаме да одиме од iPhone на Android или од Android до iPhone?

Во овој случај работите радикално се менуваат. Предметната апликација може да има свои сервери за зачувување на податоците и дека е компатибилна и со Андроид и со iOS, како што е случајот со Телеграм, а потоа промената ќе биде незабележлива, но ако не, како што е со WhatsApp, реалноста е дека ќе биде тешко да не ги изгубиме сите наши разговори и фотографии при одење од iOS на Android или обратно. Но, постојат начини да се постигне тоа и тука ви ги кажуваме најдиректните и наједноставните.

Теношарство iCareFone

Префрлете фотографии од iPhone на компјутер iCareFone

Процесот за пренесување на разговорите во WhatsApp од iPhone на Android или обратно, може да стане повеќе или помалку сложен, во зависност од апликацијата што ја користиме. Момците од Теноршар ја ставија на располагање апликацијата iCareFone, апликација која освен што ни дозволуваше пренесете податоци на WhatsApp од една мобилна платформа во друга, тоа исто така ни овозможува да пренесуваме слики од нашиот iPhone, iPad или iPod touch на нашиот компјутер покрај iTunes, да копираме музика, книги и слики на нашиот уред, да бришеме апликации ... сето тоа без да го користите iTunes во кое било време

Пренесувањето на податоците на WhatsApp од вашиот iPhone или на телефон со Android, со iCareFone е многу едноставен (важен) и брз процес (чекорите што треба да се следат), бидејќи конечното времетраење ќе зависи од количината на слики и видеа што сме ги зачувале во нашата сметка на WhatsApp на нашиот уред. Процесот тоа е потполно исто и за двата оперативни системи.

Како да префрлите разговори на WhatsApp од iPhone на Android - iCareFone

Откако ќе ја извршиме апликацијата iCareFone, мораме поврзете ги двата уреди, изворот и дестинацијата со нашиот компјутер и преку апликацијата изберете кој ќе биде извор на податоците (од кој терминал сакаме да ги извлекуваме податоците) и дестинацискиот терминал (на кој терминал сакаме да ги копираме). Откако ќе се утврди, кликнете на Трансфер (во нашиот случај, ние ќе пренесеме разговори на WhatsApp од iPhone 6s на Samsung Galaxy).

Како да префрлите разговори на WhatsApp од iPhone на Android - iCareFone

Откако ќе кликнеме на копчето Трансфер, апликацијата ќе се погрижи направете копија од сите податоци на нашиот компјутер, вклучувајќи ги сите прилози и ќе создаде датотека за враќање што ќе го врати, прости вишокот, целниот уред.

Како да префрлите разговори на WhatsApp од iPhone на Android - iCareFone

Како што коментирав во претходните ставови, во зависност од информациите што ги имаме во нашата копија на WhatsApp, процесот може да трае повеќе или помалку време. За време на целиот процес, Не смееме да исклучуваме ниту еден терминал од компјутерот кои се дел од процесот ако не сакаме процесот да не се спроведува правилно.

iCareFone е достапен и за обајцата Windows како за macOS.

dr.fone

За извршување на оваа комплицирана задача, можеме да најдеме многу различни методи на Интернет, од кои повеќето се многу комплицирани и не работат, или во најдобрите случаи тоа го прават само делумно. Од сите испробани опции, онаа што ми даде најдобри резултати беше апликацијата за Windows и Mac «д-р. fone »и Tenorshare iCareFone што можете да преземете од овој линк и дека можете да се обидете бесплатно. Тоа е апликација што прави многу повеќе од пренесување на вашите пораки од iOS на Android, но во овој напис она што нè интересира е токму тоа, па затоа ќе се фокусираме на таа одлика.

Поврзана статија:
Вака ве гледаат со вашиот мобилен Андроид

Откако апликацијата е преземена на нашиот компјутер, ние ќе ја извршиме и ќе ги поврземе двата уреди преку нивните соодветни USB кабли со Mac или PC. Ние мора да ги прифатиме сите пораки кои бараат дозволи што се појавуваат, особено на уредот со Android каде што ќе се инсталира потребниот софтвер. така што сè работи како што треба. Откако сè е подготвено, ќе продолжиме да влегуваме во делот што нè интересира: „Бекап и обновување“.

Во следниот прозорец избираме во левата странична лента опцијата „Резервна копија и враќање на WhatsApp“, и ќе се појават различните опции што можеме да ги извршиме во врска со апликацијата за пораки. Во овој случај, ние го избираме првиот: «Трансфер пораки на WhatsApp».

Тогаш ќе се појават нашите два уреди, изворот на податоците од левата страна и приемникот од десната страна. Овој детал е важен затоа што мора да се осигураме дека се поставени на вистинското место, бидејќи уредот од десната страна, оној што ќе ги прима податоците, ќе ги изгуби сите информации на WhatsApp што ги имаше за да ја врати новата. Ако нарачката не е точна, кликнете на централното копче «Флип». Откако ќе потврдиме дека оригиналниот уред е лево и дестинацијата е десно, можеме да кликнеме на копчето «Трансфер».

Тоа е постапка што трае неколку минути, затоа бидете трпеливи, па дури и ако мислите дека апликацијата е блокирана, почекајте да заврши. Откако ќе заврши трансферот, мора да одиме до нашиот дестинациски уред и да ги следиме наведените чекори. WhatsApp ќе ни се појави како да сме го инсталирале, па дури и ќе треба да го конфигурираме нашиот телефонски број во него. Во моментот ќе биде потребно да ги вратиме податоците што се зачувани во нашата внатрешна меморија, како што ќе ни каже самата WhatsApp, така што сите податоци што ги префрливме од нашиот iPhone се префрлени на новиот Android.

Поврзана статија:
Како да испраќате долги видеа од WhatsApp и да не ги сечете

Тоа е едноставен процес со неколку клучни точки во кои мора да бидеме внимателни да не изгубиме информации, но со овие упатства нема да имате ни најмал проблем за да ги постигнете. ИКрајниот резултат е дека ќе ги имате сите ваши пораки во WhatsApp во новиот терминал, иако треба да се забележи дека не е совршен, бидејќи разговорите изгледаат неуредно, а разговорите што сте ги архивирале ќе се појават помеѓу. Но, тоа е решено со неколку минути реорганизирање на вашиот WhatsApp, и она што е важно, а тоа се пораките, фотографиите и видеата, ќе биде недопирливо.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

18 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Pablo dijo

  Врските за преземање на официјалната веб-страница не работат. Некое решение? Со главоболка се обидував да го префрлам целиот WhatsApp од iOS на Android веќе 1 месец.

 2.   Isabel dijo

  Не работи бидејќи бара платена верзија, инаку опцијата за поминување на WhatsApp не е овозможена, има ли друг начин да се направи тоа?
  Благодарам

 3.   Airаир Аикардо Усме Сото dijo

  Не работи, сè е во ред додека не му дадете трансфер, таму ве прашува да го купите, односно пробната верзија навистина не прави ништо. Некое решение?

 4.   Јован dijo

  Уште полошо, ја купувате претставата. Не е важно, важно е да ги вратите разговорите.
  Го следите целиот процес …… Не е важно, крајот е добар.
  И кога ќе заврши со инсталирање на WhatsApp ... се чини дека ќе го постигнете тоа ... но не.
  Вие го потврдувате вашиот телефонски број и ви кажува да вратите копија ... Но, скокнете за да вратите копија од Drive ...
  Не е можно да ја вратите локалната копија насекаде.
  Мислите дека сте направиле нешто погрешно и започнете одново ...
  И добивате WhatsApp, по три инсталации, да ве блокира неколку часа и да не ви дозволува да го потврдите бројот.
  И веќе немате копија или whatsapp.
  Конечно ... не работи по пет обиди. На крајот, се чини дека не се врати ... срамота.

 5.   Измамениот dijo

  Се чувствувам измамено

 6.   Ангел В.Д. dijo

  Програмата не нуди можност да преминете од Android на iOS, само од iOS на Android, тогаш насловот tb е лага.

 7.   FAF dijo

  Го купив пред неколку месеци кога ми се заклучи iphone-от и кога сакав повторно да го користам за пренесување датотеки, сакаше повторно да го купам ...
  Измама

 8.   eq dijo

  не работи, тие бараат да се регистрираат за да продолжат со бесплатната верзија и конечно сè е да се присили набавката. Тоа е измама

 9.   Марија dijo

  Ви благодарам! Морам да признаам дека кога ги прочитав претходните коментари се исплашив и мислев дека е измама, но не беше така, сите мои пораки, фотографии и аудиа на WhatsApp беа поминати, нарушени, но она што ми требаше беше постигнато.

  1.    emilio dijo

   Како го стори тоа споделете ја сметката за плаќање parfavarts

 10.   Моника dijo

  Побарајте да ја купите програмата ...

 11.   Р. Фдез dijo

  Навистина „демо“ не работи за пренесување на WhatsApp, а програмата е скапа бидејќи јас сакам да го направам тоа само 1 пат.
  Тие мора да бидат јасни и од самиот почеток да кажат дека тоа е платена програма, период, а не понуда на „демо“. Подобро ставете видео и период, не трошете ми го времето. Аххх и проклетата програма ми поминуваше, не дава опција да ја затворам, морав да принудам на излез за да го затворам.

 12.   Џош dijo

  Појаснете во вашата статија дека програмата е платена, затоа избегнуваме да ја инсталираме.

  1.    Луис Падилја dijo

   Написот јасно вели „можете да го испробате бесплатно“ и тоа беше случај во јануари 2018 година, кога беше објавено. Во моментов не знам. Како и да е, вие сте добредојдени.

 13.   Артуро Хиеро dijo

  Не е бесплатно и не работи добро во многу прилики.

 14.   Асун dijo

  Не работи, имам направено и 3 обиди и ништо. Овие работи толку многу ве нервираат што на крајот доаѓате до заклучок дека треба да платите. Но, на крај избирате друга апликација, освен д-р телефон, затоа што ве измамиле.

  1.    Маријан dijo

   Асун, и на крајот со каква апликација го постигнавте? Благодарам

 15.   Оскар dijo

  Треба да ги мигрирам разговорите за апликации од iPhone X во Samsung Galaxy Note 20. Сакам да знам во која трговија го прават тоа?