Како да поставите проверка на правописот на iOS

Поставете автоматска корекција на iOS

El проверка на правопис o Автоматската корекција за мобилни уреди е една од оние работи што ги сакаме и ги мразиме во еднаква мерка. Го сакаме затоа што ни овозможува брзо да пишуваме и, кога сме навикнати на екранот на нашиот мобилен, практично без да гледаме на екранот. Го мразиме затоа што понекогаш тој има свој живот и ги пишува зборовите што му изгледаат убави, а не оние што ги сакаме. Иако е основна поставка, има многу корисници кои се сомневаат како да управуваат со оваа алатка за пишување.

Проблемот со автоматската корекција е што се обидува да користи премногу точен јазик. Исто така, iPhone, како што е добар производ на Apple, не сака лоши зборови, затоа мораме внимателно да ги напишеме ако не сакаме да испрати нешто со тотално поинакво значење. Од друга страна, логично е дека таму различни зборови да го кажат истото на истиот јазик, како што е случајот со „малку“ што се користи во Албасете за да се каже „малку“. Во овие случаи, може е добра идеја да се деактивира коректорот, многу едноставен процес што го објаснуваме подолу.

Како да го исклучите проверката на правописот на iPhone

Оневозможете автоматска корекција на iPhone или iPad

Како што споменав погоре, оневозможи автоматска корекција Тоа е многу едноставно. Но, како и секогаш, мора да размислите да ги барате поставките или да го знаете начинот. Itе го деактивираме со извршување на овие чекори:

 1. Ги отвораме Поставките.
 2. Следно одиме кај Генерал.
 3. Лизгаме надолу и влегуваме во Тастатура.
 4. Конечно, мора да го деактивираме прекинувачот, рачката или вклучи на авто-коректорот.

Лесно нели?

Како да го смените јазикот на проверувачот на правопис

Променете го јазикот на тастатурата со iOS

Променете го јазикот на лекторот Правописот е многу едноставен, но можеби вреди прво да се погледне следната точка. Во секој случај, за промена на јазикот имаме две опции:

 1. Ја допираме топката на светот и јазикот ќе се промени од еден во друг (на пример, шпански, англиски, шпански).
 2. Ја допираме и држиме светската топка за да ги видиме сите јазици што ги активиравме заедно со опцијата за деактивирање на предвидливиот речник.

Како да додадете јазик

Додадете јазик во автоматската корекција на iOS

За да го смениме јазикот како што објаснивме во претходната точка, прво ќе треба додадете нови јазици во тастатурата. Ова работи на следниов начин: започнуваме од претпоставката дека сакаме нашиот iPhone, iPod Touch или iPad да може да го исправи она што го пишуваме на шпански јазик, но дека, од која било причина, ние исто така сакаме тоа да го прави на англиски јазик на Соединетите држави. Првото нешто што треба да го направиме во овој случај е да ја додадеме таа тастатура. За да избегнам забуна, ќе ги детализирам чекорите што треба да ги следат:

 1. Како и при деактивирање на Автоматската корекција, ги отвораме Поставките.
 2. Следно, одиме кај Генерал.
 3. Лизгаме надолу и влегуваме во Тастатура.
 4. Следното нешто е да внесете тастатури. Ако никогаш не сте го допреле, покрај него ќе видите 2, една што е тастатура на вашиот јазик и втора што е таа на Емоџи.
 5. Следно, треба да допреме на Додај нова тастатура. Seeе видиме дека сето она што го имаме на располагање ни е прикажано.
 6. Следното што треба да го направиме, логично, е да го избереме јазикот што сакаме да го додадеме, што е во овој случај „англиски“. Ако има некој што е од Велика Британија, оној што не става ништо е англискиот каде што живее Епл, односно САД.
 7. Сега, кога го додадевме јазикот, веќе ќе го имавме, но како се користи? Па, мора да одиме на која било апликација каде што можеме да напишеме.
 8. Конечно, ние треба да го избереме јазикот со допирање на светската топка што ќе се појави покрај лицето со кое пристапуваме до Емоџи.

Како да го активирате каталонскиот проверка на правопис

Ова е барање што исто така нè прашавте. Нема посебен начин активирајте го каталонскиот проверка на правопис, бидејќи станува збор за официјален јазик на Пиринејскиот полуостров, затоа се прави на ист начин како што би го сториле тоа со кој било друг јазик од многуте што ги имаме на располагање. Но, бидејќи барањето е за одреден јазик, ако не ја активиравме автоматската корекција за да не ги коригира каталонските зборови, ќе треба да обединиме сè што е објаснето во претходните точки:

 1. Ако го немаме активирано, логично, мора да ја активираме автоматската корекција како што објаснивме претходно.
 2. Ние го правиме она што го објаснив во претходната точка, но само менувајќи го чекорот за избор на јазик, во кој момент, логично, ќе бараме „каталонски“ и ќе го додадеме.
 3. Конечно, ќе играме на топката на светот и ќе избереме «каталонски». Ако ја допреме светската топка без да ја држиме, таа ќе се смени меѓу јазиците и ќе знаеме дека ја достигна каталонската кога ќе се појави „каталонски“ на празно место (нешто што исчезнува неколку секунди откако ќе се појави)

Што е „Проверка на правопис“?

Проверете го правописот на iPhone

Стандардно, сите уреди со iOS имаат овозможено Автоматско исправување и Автоматско исправување. проверка на правопис. На овој начин, кога ќе напишеме погрешен збор, ако најде еден во својот речник што може да одговара, тој автоматски ќе го смени за нас. Но, ако, на пример, сакаме намерно да ставиме погрешно напишан збор, можеме да го сториме тоа со притискање на „x“ што се појавува покрај предложениот збор, што ќе ни овозможи да го оставиме зборот што го напишавме. На пример, ако го ставиме зборот „вуро“ (извинете на оние што плачете крв сега) и го погодиме „х“, тој ќе се појави во полето за пишување со црвена линија одоздола.

Опциите се одделени во случај да сакаме да ги имаме како што обично се случува во компјутерите. Во компјутерите каде што можеме да пишуваме со поголема тастатура и со поголема удобност, мислам дека е најдобро да се провери пишувањето на она што го пишуваме и ние предупредуваат на можни грешки, но не менувајте ги зборовите за нас. Всушност, јас го тестирав на Mac одамна и двапати го напишав „Drop Simulator“ кога сакав да напишем „Goat Simulator“. Иако се активирани по дифолт, опциите се одделени за да можеме да одлучиме каков вид на помош претпочитаме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Елена Фереира dijo

  Она што сакам е да не ме прашува правописниот правопис. Дали некој знае како одам да го замолчам?

 2.   Елена Фереира dijo

  Толку е непријатно да се праша на глас (особено ако некој се обиде да напише во канцеларија во тишина аг), така што морав да изберам да: 1) Излезе од проверката на правопис (многу непријатно) 2) Тишина на целиот телефон уште понепријатно сепак). Веќе некое време барав туторијал на интернет за да ми помогне во оваа тема, но не можам да го најдам :(.
  Поздрав Елена

 3.   Хари dijo

  Имам инсталирано wuasar на мојот компјутер или компјутер, сакам да знам како да инсталирам:
  Проверка на правописот
  Како можам да испратам wuasar-датотека до нов пријател или неколку пријатели, без да ги има во група

 4.   Хорхе dijo

  Не можам да најдам можен начин за пристап и уредување на зборовите на дама.
  Можно е само да се стави / отстрани.
  И откажете го додаденото.
  Но, не можам да видам каков начин тврдоглаво предлагам глупости
  Како зборовите Либертад и Ла Паз секогаш како сопствени имиња

 5.   фу dijo

  Имам iPhone X, iOS 15.2 и кога ќе ја активирам каталонската тастатура ми снемува лентата за предвидување и не ми дозволува да проверувам ниту правопис... што се случува???