Потврдено. iOS 15.2 не го блокира Face ID при менување на екранот и како да се види дали некоја компонента на iPhone е променета

Екранот не е оригинален iPhone 13

Еден од проблемите со кои се соочува Корисниците на iPhone 13 и iPhone 13 Pro при менувањето на екранот беше заклучувањето на Face ID. Во овој случај, Apple успеа навреме да ја исправи донесената одлука и конечно објави дека во верзијата iOS 15.2 ова ограничување на Face ID ќе биде целосно елиминирано. Во овој случај, Apple останува на зборот и неколку медиуми ја повторуваат веста и работата на новиот оперативен систем во врска со можна промена на екранот.

Од iFixit ја демонстрираат оваа промена направена од Apple во софтверот подигање на рејтингот за поправка на iPhone 13 и iPhone 13 од 5 од 10 на 6 од 10. Тоа е дека во белешките за расклопување предупредија на проблемот со работата на Face ID при менување на екранот на уредот. Ажурирањето на оперативниот систем го модифицира овој аспект, но не менува ништо во однос на предупредувањата и ограничувањата што се појавуваат при замена на екран, батерија или камера од истиот, доколку тоа не е направено од овластен продавач или специјализирана техничка служба.

Како да проверите дали iPhone има оригинален екран, батерија или камера

Исто така, Apple сега нуди во верзијата на iOS 15.2 опција да се види дали екранот е поправен или не. Овој пат можеме да ја видиме историјата на поправка директно во поставките на уредот и денес ќе видиме како да го направиме тоа.

Сè што треба да направиме е да пристапиме до iPhone на кој е инсталиран iOS 15.2 и да кликнете на него Поставки> Општо> За> кликнете на „делови на iPhone и историја на услуги“ и прегледајте ги деловите што се изменети или променети на уредот. Важно е да се разјасни дека оваа историја на променети делови не се појавува на уредот доколку не бил подложен на поправка во официјалниот технички сервис, односно нема да ја најдеме опцијата доколку телефонот не претрпел оригинална поправка на Apple.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.