Буквално сите продавници на Apple во Кина сега се отворени

Малку повеќе од една недела, момците од Купертино почнаа да се враќаат во отворете некои од различните Apple Storе што компанијата ја дистрибуираше на азиска територија, иако со ограничен распоред од 11 наутро до 6 попладне. Сите корисници кои ги посетуваат продавниците мора да носат маска и да бидат подложени на контрола на телесната температура.

До денес, 38 од 42 продавници на „Епл“ во Кина се повторно отворени, веќе во текот на нормалното време, останаа само 4 продавници кои сè уште не се отворени за јавноста. Од тие 38 продавници, 19 ќе го продолжат сегашното време од 7 часа, а други 6 ќе се вратат во вообичаеното работно време.

Во последните 9 дена, 14 продавници на Apple ги отворија своите продавници. Од 4-те продавници кои се уште се затворени, 3 од нив се наоѓаат во Тијанџин, пристанишен град со повеќе од 15 милиони жители лоциран во северозападна Кина. Четвртата продавница што сè уште не ги отворила вратите се наоѓа во трговскиот центар Сужоу, продавница која ќе ги отвори своите врати на 11 март. Во моментот, датумот на повторно отворање на продавниците лоцирани во Тијанџин е непознат.

Во последниве недели, бројот на заразени од вирусот корона тоа е намалено, што покажува дека Apple и верува на кинеската влада кога тврди дека ја има под контрола ситуацијата со коронавирус.

Во Европа се случува токму спротивното. Италија стана земја најпогодена од коронавирусот каде за време на овој викенд сите малопродавници и трговски центри нема да ги отворат вратите во Бергамо, за да се запре ширењето во земјата. Во САД, многумина се настани што се откажани за да се намалат ризиците од зараза од коронавирусот, последната е конференцијата за развивачи на Google.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.