Првата бета верзија на iOS 13.7 сега е достапна

iOS 13

Кога се чинеше дека сè укажува на тоа дека iOS 13.6 ќе биде последната верзија што Apple ќе ја лансира iOS 13, од Купертино тие само што ја лансираа првата бета верзија за следното ажурирање на iOS и iPadOS: 13.7 верзија која засега таа е достапна само за развивачите.

Оваа нова надградба, како и претходната, се фокусира на Известувањата за експозиција, API дизајниран да помогне да се запре ширењето на коронавирусот што Apple разви во соработка со Google. Со ова ажурирање, нема потреба да преземате апликација објавена од здравствениот орган што одговара за да се искористи функционалноста.

Apple наведува дека сега можете да го искористите API за Известување за експозиција без да мора да преземате апликација, сепак, во него се наведува дека достапноста на системот зависи од поддршката на соодветниот здравствен орган. Ова им овозможува на корисниците да знаат дека компатибилна апликација постои во нивната земја и сè уште е потребна можат да користат известувања за изложеност.

iOS 14 веќе е во шестата бета верзија

Серверите на Apple вчера го објавија шеста бета верзија на iOS 14, шеста бета верзија што дојде од раката на нови бета-верзии за watchOS 7, tvOS 14 како и ново ажурирање, исто така во бета верзија, за HomePod.

Се чини дека во Apple брза во развојот на iOS 14 бета-верзијата, од овој пат вообичаениот ритам на изданија (на секои две недели) е прескокнат. Во моментов не знаеме колку е предвидено да се појави финалната верзија на iOS 14.

Најверојатно започнува во средината на септември  Како што е вообичаено, иако исто така е веројатно дека „Епл“ сака да почека да го претстави новиот опсег „Ајфон 2020“, па доколку сакате да ги пробате вестите што ќе дојдат од раката на „iOS 14“ пред неговото лансирање, можете да ја инсталирате јавната бета верзија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Склу dijo

  Се надевам дека ова ново ажурирање ги прави известувањата за изложеност на КОВИД да работат на мојот iphone 6s, што досега не го правеше во претходните (13.5 и 13.6).

 2.   МАНУЕЛ dijo

  Кога се очекува да биде на располагање 13.7?