Првиот iPod е компатибилен со најновата верзија на iTunes 12.1

Сигурно многумина мислат дека Apple не им дава доволно поддршка на своите стари производи. Всушност, со сегашниот iPhone 6, многумина беа корисници кои покажаа поплаки за третманот што му се дава на iPhone 4, иако поминаа многу години од неговото лансирање. Во реалноста, неизбежно е некои терминали да застарат во однос на оперативниот систем, бидејќи во спротивно, би се спречил напредок кон поновите. Но, се чини дека во случајот на iPod се случува спротивното, од Првата генерација е целосно компатибилна со iTunes 12.1.

Она што сте можеле да го видите на претходното видео е токму откритието што го направи јутуберот Метју Пирс, кој всушност беше прилично изненаден кога виде како неговиот iPhone од 2001 година, која беше година во која првата генерација на дигитални плеери, работеше совршено со iTunes 12.1. Па, всушност, за да го добиете, мора да имате серија адаптери, така што конекторите повеќе не се исти, но освен тоа, може да се каже дека Apple обезбедува најнови ажурирана поддршка за iPod од прва генерација Неверојатно, нели?

Поточно, ако сакате да го поврзете вашиот iPod на компјутер од иста фирма За да ја инсталирате iTunes 12.1, она што ќе ви треба е адаптер Firewire 400 до 800. И ако вашиот компјутер е еден од најновите, тогаш она што ќе ви треба е адаптер Firewire 800 на Thunderbolt. Иако логично многумина го оставија iPod од првата генерација некаде на таванот, можеби оваа вест, и покрај ограничувањата, може да ги врати во живот. На крајот на денот, по 14 години поминати на пазарот и знаејќи ги политиките за ажурирање, мислам дека е една од тие предности што треба да се искористат. Не мислиш

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Шапиќ dijo

  Здраво. Не разбирам многу добро дека оваа верзија на iTunes не го поддржува противникот 4. Имам зачуван iPhone 4 во случај нешто да се случи со 5-от што е тој што го користам. Не тестирав дали оваа интимна верзија на iTunes го препознава или е вклучена во струја. ITunes веќе не поддржува iPhone 4?
  Поздрав и благодарност што однапред одговоривте.

  1.    Платина dijo

   Веста не кажува во кое било време дека Apple го некомпатибил iPhone 4 со iTunes.