Први слики на додатокот Spotify на iOS 14

Еден од одлични вести што дојдоа од раката на iOS 14 се графичките контроли. Многу се апликациите што денес се ажурирани за да додадат поддршка на овие елементи за прилагодување што прикажуваат информации за апликацијата, без да мора да комуницирате со неа.

Барем на iOS, бидејќи на Android, графичките контроли немаат ограничување што е наметнато за оваа функционалност. А. јасен пример за ова ограничување Го наоѓаме на првите слики од додатокот на кој работи Spotify и од кои веќе ги имаме првите слики.

Додаток за Spotify

Овој додаток, достапен во две големини, ни нуди, од една страна, директен пристап до пуштање музика и подкаст. Од друга страна, имаме уште еден поголем додаток, графичка контрола што ќе ни покаже плејлисти што ги создадовме на платформата. И во двата случаи, за да можеме да ја репродуцираме содржината, ќе мора да кликнеме на нив за да ја отвориме апликацијата, не можеме директно да ја репродуцираме содржината поради ограничувањето утврдено од Apple и дека за овој вид апликации, како апликациите за подкаст, нема никаква смисла.

Исто како што нема копче за репродукција, ниту едно копче не е прикажано за да може прескокнете ја песната или запрете ја репродукцијата, така што навистина нема практична употреба надвор од поголемиот графички елемент што ќе ни овозможи пристап до плејлистата на која кликнуваме.

Причината за ова ограничување дека за овој вид апликации е непозната и само Apple ќе има оправдување за тоа Да се ​​надеваме дека ова апсурдно ограничување ќе се отстрани во идните надградби на iOS 14 и нема да мора да чекаме за идните верзии на iOS, бидејќи е многу пријатно за корисниците кои редовно го користат својот iPhone да слушаат многу или подкаст.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.