Првите тестови за перформанси на новиот iPhone SE се совпаѓаат со оние на iPhone 13

iPhone 13 наспроти iPhone SE

За неколку часа резервациите на сите нови производи претставен на 8 март на специјалниот настан на Apple. Еден од презентираните уреди беше iPhone SE кој го интегрираше A15 бионички чип и зајакнување на поврзаноста 5G на уред нешто над 500 евра. Првите единици доставени на рецензија почнаа да допираат до одредена група новинари и почнаа да се појавуваат првите тестови за изведба. Резултатите покажаа некои резултати многу слично во споредба со iPhone 13, предводник на Apple. По скокот ги анализираме податоците.

Перформансите на iPhone SE се во пораст благодарение на чипот A15 Bionic

На тест за изведба Тие овозможуваат да се проценат и да се бодуваат различни технички аспекти на хардверот на уредот на едноставен начин. Еден од овие тестови е добро познатиот Geekbench, една од најсигурните алатки. Geekbench го анализира Перформанси на процесорот и брзина на пресметување се справи со многу основни задачи. Овој сет на тестови, сложени и банални, овозможува да се добие резултат што е близок до реалноста на перформансите на уредот. Овие оценки варираат во зависност од тоа дали уредот работи на едно или повеќе јадра.

Нови зелени бои на iPhone 13 и 13 Pro

iPhone SE (2022) претставен на 8 март го вклучи A15 бионички чип кој во себе го носи и iPhone 13. Тоа е 64-битен процесор со 6-јадрен процесор, 4-јадрен графички процесор и 16-јадрен невронски мотор. На Geekbench изведена барака сосема еднакви резултати помеѓу iPhone SE и iPhone 13:

 • едно јадро:
  • iPhone SE: 1695 година
  • iPhone 13: 1672 година
 • Повеќе јадра:
  • iPhone SE: 4021 година
  • iPhone 13: 4481 година

4 GB RAM конечно за iPhone SE

на разликите помеѓу поени се навистина занемарливи истакнување на еднаквоста на перформансите помеѓу двата уреди. Ова покажува дека чипот A15 Bionic му дава на iPhone SE добри перформанси и долг животен век во однос на ажурирањата и карактеристиките што е уред од 4,7 инчи.

Поврзана статија:
iPhone SE (2022) Како е најевтиниот iPhone во историјата?

Новите бета верзија на iOS 15.4 објавени вчера, исто така, ни обезбедуваат дополнителни дополнителни информации што се повторија MacRumours: iPhone SE интегрира 4 GB RAM. Ова е ново бидејќи во претходната генерација iPhone SE имаше 3 GB RAM. Ова овозможува зголемување на перформансите во согласност со интеграцијата на чипот A15 Bionic.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.